Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

BASF Renk Trendleri Kitabına 'Red Dot' Ödülü

BASF Grup şirketi BASF Coatings ve 'Are we Designer (Biz Tasarımcı mıyız?)' tasarım ajansı, küresel renkli trend kitabının tasarımı ile iletişim tasarımı kategorisinde 'Red Dot' ödülüne layık görüldü.

yapi.com.tr

Ödüller

BASF Renk Trendleri Kitabına 'Red Dot' Ödülü BASF Renk Trendleri Kitabına 'Red Dot' Ödülü

'Red Dot' ödülüne bu sene sadece iletişim kategorisinde 43 ülkeden 6000’in üzerinde çalışma katıldı. BASF, tasarım kitabı konusunda Köln merkezli tasarım ajansı 'Are we Designer' ile bu yıl yedinci kez iş birliği gerçekleştirdi.

BASF Coatings her yıl otomotiv müşterilerine yönelik olarak sınırlı sayıda basılan bir küresel trend kitabı yayınlıyor. Otomotiv tasarımcıları, bir bilgi ve ilham kaynağı olarak gördükleri bu kitaba büyük ilgi gösteriyor. Tasarımcılar tarafından araştırılan toplumsal hareketleri ve gelişmeleri açıklama iddiasını taşıyan kitap, ortaya çıkan renk trendlerini orijinal kaplamalı renk numuneleri kullanarak gösteriyor.

Boya, renkten daha fazlasıdır

Trend kitabı, sadece karmaşık trendleri kapsamlı bir şekilde açıklamak ve birbirine yakın renklerle ilgili boşlukları gidermek amacıyla hazırlanmıyor. BASF Coatings Tasarım Direktörü Mark Gutjahr, durumu şu şekilde açıklıyor:

“Renkleri ve renklerle ilgili ince ayrıntıları kâğıt üzerine aktarmak zordur. Boyalarımızın etkisinin renk etkileşimine, uygulandığı efekt ve yüzeye bağlı olması da bu zorluğu oluşturan etkenlerden birisi. Bu nedenle, renklerle ayrılan alan, otomotiv tasarımcılarına nelerin mümkün olduğunu veya nelerin başarılabileceğini gösteren bireysel boya örnekleriyle dolduruldu. Bu renk tavsiyeleri esas alınarak otomotiv şirketleri ile iş birliği içerisinde özel otomobil renkleri geliştirilebilir”.

BASF bünyesindeki Automotive OEM Coatings Europe’un Pazarlama Müdürü Wolfgang Reckordt'in konuyla ilgili düşünceleri ise şöyle:

”Red Dot ile dünyanın en önemli tasarım ödüllerinden birini kazandık; 2011 yılında Materialica Design ve Technology Award’un yanı sıra XFine® isimli buluşumuzla Otomotiv Markası Yarışması’nda da bir ödül kazanmıştık. Bu ödüller, renk geliştirme faaliyetlerimizle olduğu kadar, söz konusu faaliyetleri otomotiv sektörüne sunuş biçimimizle de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor”.


“Red Dot, kalitemizi kanıtlıyor”

North Rhibe-Westphalia Tasarım Merkezi (önceki adı Industrieform e.V.) 1954 yılından bu yana üstün tasarımları ödüllendiriyor. Prestijli 'Red Dot' uygulaması, uluslararası alanda geçerliliği olan bir kalite göstergesi olarak geliştirildi. Bu ödül; ürün tasarımı, tasarım konseptleri & prototipler ve iletişim tasarımı olmak üzere üç kategoride veriliyor. İletişim tasarımı kategorisinde uluslararası tasarım uzmanlarından oluşan 15 jüri üyesi; tanınma değeri, sosyal uygunluk, hedef kitle odaklı yaklaşım, özgünlük ve estetik gibi kriterlere dayanarak kararlarını veriyor. 'Red Dot' ödülünü kazanan çalışmalar, Berlin’de yer alan Alte Münze’de 25 – 28 Ekim 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 'Tasarımlar Sahnede – Kırmızı Nokta Kazananlar: İletişim Tasarımı 2012' isimli sergide gösterime sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/yarismalar/basf-renk-trendleri-kitabina-red-dot-odulu_102023.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!