Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

BASF 2013'ün 6 Aylık Performansından Memnun

Kimya şirketi BASF, tüm segmentlerde gerçekleşen yüksek satış hacimleri sayesinde 2013 yılının ikinci çeyreğinde satışlarını yüzde 3 arttırarak yaklaşık 18,4 milyar avroya yükseltti.

yapi.com.tr / AA
BASF 2013'ün 6 Aylık Performansından Memnun

Özel kalemler öncesi faaliyet geliri (FVÖK) yüzde 5 azalarak, 1,8 milyar Avro civarına geriledi.  2013 yılının ilk yarısında satışlar, 38,1 milyar avroya ulaşarak önceki yılın aynı döneminde elde edilen seviyeyi yüzde 4 oranında aşarken; FVÖK yüzde 3 artarak 4 milyar avronun üzerine çıktı.

"BASF'nin bu zorlu ortamda başarılı bir şekilde ilerleyebilmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz"

Şirketin yarıyıl basın toplantısında konuşan BASF SE İcra Kurulu Başkanı Dr. Kurt Bock, zorlu koşullarda şirketin ilk 6 ayda iyi bir performans gösterdiğini belirterek, "Bitki koruma ürünleri işimiz, satış ve kazanç büyümesine önemli bir katkıda bulundu. İşlevsel malzemeler ve çözümler segmentinde kazançlar önemli ölçüde artış gösterdi. Petrol ve gaz segmentindeki yüksek hacimler de satış ve kazançların artmasını sağladı" açıklamasında bulundu. Ekonomik ortamın değişken kalmaya devam ettiğini ifade eden Bock, "Avrupa ekonomisi bir parça daralma gösteriyor. ABD kısmi bir büyüme gösteriyor. Bu etkileri açık bir şekilde hissediyoruz ve BASF'nin bu zorlu ortamda başarılı bir şekilde ilerleyebilmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kimyasal ürünlerde dünya genelinde ekonomik belirsizlik nedeniyle inişli çıkışlı bir gelişme ön görüldüğünü dile getiren Bock, "Buna rağmen, hala satış rakamlarımızda ve özel kalemler öncesi FVÖK'te 2012 seviyelerini aşmayı hedefliyoruz. Bugün kazanç hedefimizi başarmak, yılın başında beklediğimizden çok daha zor” ifadelerini kullandı.

BASF’nin 2015 yılı itibarıyla, 2011 yılına oranla kazançlara her yıl yaklaşık 1 milyar avro katkıda bulunması beklenen mükemmeliyet programı STEP, programa uygun olarak devam ediyor ve bu yıl 300 milyon avroluk bir tasarruf sağlanacak. İş hacimlerinin daha fazla gelişmesi konusundaki belirsizlik nedeniyle, özellikle yükselen pazarlarda planlanan personel artışı daha yavaş ilerleyecek.

Önceki yılın aynı çeyreğinde olduğu gibi 2013 yılının ikinci çeyreğinde, işletme faaliyetlerinden elde edilen nakit yaklaşık 2 milyar avro oldu. Böylece, elde edilen nakit miktarı yıllık bazda 619 milyon avro artarak, 2013 yılının ilk yarısında toplamda 4 milyar avroya ulaştı. Bu rakam, 2012 yılının sonunda 1,6 milyar avro iken, 30 Haziran 2013 itibarıyla nakit ve nakit benzerleri 2,2 milyar avro seviyesinde gerçekleşti. 31 Aralık 2012 tarihinde 11,2 milyar avro olan net borç ise 2013 yılının ikinci çeyreğinin sonu itibariyle 12,5 milyar avroya yükseldi.

"BASF Grubu'nun 30 Haziran 2013 itibarıyla öz sermaye oranı yüzde 41 ile son derece sağlam oldu"

BASF CFO'su Dr. Hans-Ulrich Engel de, konuya ilişkin şunları kaydetti:

"Düşük faiz oranlarından faydalandık ve 2013 yılının ilk yarısında yaklaşık 2,1 milyar avro nominal değere sahip tahvil çıkarttık. BASF Grubu'nun 30 Haziran 2013 itibarıyla öz sermaye oranı yüzde 41 ile son derece sağlam oldu".

Diğer segmentindeki satışlar, önceki yılın aynı çeyreğine oranla  yüzde 11 artış gösterirken, ağırlıklı olarak uzun vadeli teşvik programının değerleme etkileri nedeniyle, özel kalemler öncesi FVÖK eksi 217 milyon avroya geriledi. 2013 yılının ikinci çeyreğinde karşılıkların tanınmasına yönelik masraflar yer alırken, karşılıklar 2012 yılının ikinci çeyreğinde tersine çevrildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/basf-2013un-6-aylik-performansindan-memnun_111146.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!