Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Başkan Topbaş’tan Açıklamalar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ortaköy’deki Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen iftarda gazetecilerle buluştu. Gazetecilerin masalarını tek tek dolaşarak sohbet eden Başkan Kadir Topbaş, ulaşım başta olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım ve projeleri hakkında da detaylı açıklamalarda bulundu.

yapi.com.tr
Başkan Topbaş’tan Açıklamalar

Ramazan Bayramı'nda seferlere başlayacak olan Kadıköy-Kartal Metrosu’nda günde 1-1,5 milyon yolcuyu taşınacağını ve Kartal ile Kadıköy arasının 29 dakikaya ineceğini belirten Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

Kadıköy-Kartal Metrosu 17 Ağustos’ta açılıyor

“17 Ağustos'ta Sayın Başbakanımızın da katılımıyla Kadıköy -Kartal hattının açılışını yapacağız. 3 milyar TL harcadığımız bu metro cumhuriyet tarihinin en büyük metrosu olacak. Marmaray 2013 sonu itibariyle tamamlandığında Kartal'dan gelen yolcu, Yenikapı'ya, oradan Taksim'e, oradan da havaalanına ulaşabilecek. 2016'da İstanbul'daki ulaşım ağları büyük oranda tamamlanmış olacak. Ulaşım sorunu büyük oranda çözülmüş olacak. 2004'de raylı sistem kullanan yolcu sayısı 400 bin civarındaydı. Şu anda 1 milyon 370 bin kişi raylı sistemleri kullanıyor. 2014'te bu rakam 4 milyon 950 bin kişiye çıkacak. 2016'da ise 7 milyon kişi bu sistemleri kullanacak. Şehir metrolaşmış olacak.”

Minibüsler dönüşecek ya da modernleşecek

Ulaşımdaki yeniliklerden bir tanesinin de ana arterlerdeki minibüslerin kaldırılması olacağını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, minibüsçülerin bugüne kadar İstanbul ulaşımında önemli bir hizmeti ifa ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ulaşımı daha kaliteli, daha doğru ve daha düzenli hale getireceğiz. Minibüsler ya otobüse dönüşecek. Ya da vatandaşların tercih edeceği, özürlülerin de binebileceği şekilde kaliteli, konforlu ve klimalı hale getirilecek. İstediğimiz şartlara getirilen minibüslerle yan mahallelerden metrolara ve metrobüse yolcu taşınacak. Faaliyetlerini sürdürecek minibüs esnafına da fazla yolcu taşımayacak.”

Metrobüs ile otobüslere akıllı yönetim sistemi

Metrobüste yaşanan yoğunluk ve sorunların çözümü için yeni bir elektronik kontrol sistemi de oluşturduklarını anlatan Kadir Topbaş, sıkışıklığı fark edip, trafiği yönlendirecek akıllı bir sistemi devreye sokmak üzere olduklarını kaydetti. Başkan Topbaş, “Bu merkez sadece metrobüsleri kontrol edecek. Sistem durakları, yolcuları, kalabalıkları görecek. Şoförler arasında telsiz konuşmalarını kontrol edecek” diye konuştu.

Otobüslerin yenilenmesine paralel olarak akıllı durak projesini de başlattıklarını hatırlatan Topbaş, “Öyle bir sistem kurguluyoruz ki, telefonunuz otobüs durağını algılayacak. Gitmek istediğiniz yeri yazdığınızda, hangi duraklardan kaç numaralı otobüslere binmeniz gerektiğini telefonunuz söyleyecek. Otobüsün bulunduğunuz yere kaç dakika sonra geleceğini göreceksiniz. Hangi aktarmaları kullanacağınızı, varmanız gereken yere kaç dakikada ulaşacağınızı öğreneceksiniz” şeklinde konuştu.

Yeni dönemde yeniden aday olacak

Bu arada Kadir Topbaş, yeni dönemde yeniden aday olacağını açıkladı. Yeni Şafak Gazetesi'nden Orhan Turan'a röportaj veren Başkan Topbaş, "Sayın Başbakanımız'ın seçilmişlerde 3 dönem şartı var. Bize de bir dönem daha aday olma yolu açık oluyor bu bağlamda. Elbette takdir İstanbullunun. Bir dönem daha istiyorum. 2020 Olimpiyatları için, İstanbul'u bilgi teknolojisi ile donatıp akıllı İstanbul yapmak için adayım. Ustalık dönemi için adayım" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/baskan-topbastan-aciklamalar_101105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!