Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediye Özel Vakıf Yurduna Bütçe Ayırmış

Bursa'da AKP'li Osmangazi Belediyesi'nin, özel bir derneğe ait yurt inşaatı giderleri ile özel bir vakfa ait yurdun yemek giderlerini belediye bütçesinden ödediği Sayıştay raporunda ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Belediye Özel Vakıf Yurduna Bütçe Ayırmış

Bursa’da AKP’li Osmangazi Belediyesi’nin, belediye bütçesinden milyonlarca lira harcayarak özel bir vakfa ait yurt inşaatının yapım işini üstlendiği ortaya çıktı. Sayıştay, raporunda vakıf ve derneklere ortak hizmet projesi kapsamında gerekli kaynak aktarımının yapılacağı ve gerekli aynî ihtiyaçların karşılanabileceğine dair bir hükmün bulunmadığına dikkat çekti.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; Sayıştay, AKP’li Osmangazi Bedeliyesi’nin, 03.10.2018 tarihli 2018/293 esas ve 666 karar nolu Belediye Meclisi Kararı ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 75/1-c kapsamında, söz konusu derneğin kendi arsası üzerine yurt inşaatı yapılmakta olduğunu tespit etti.

Denetçi raporunda, “Belediye ile söz konusu dernek arasında Kanun’un 75/1-c kapsamında iş birliği protokolü imzalandığı ve belediye, özel derneğin yurt inşaatı yapımını 5 milyon 982 bin TL+KDV bedelle üstlendiği” belirtildi.

Raporda ayrıca, vakfın talebi üzerine 15 gün boyunca günlük 300 kişilik kahvaltı ve öğle yemeği için de belediye bütçesinden 21 bin 870 TL ödeme yapıldığına dikkat çekildi.

Sayıştay’ın raporunda şu ifadeler yer aldı: “Söz konusu protokol incelendiğinde ortada bir projenin varlığından söz etmek mümkün değildir. Adı geçen protokol, yurt inşaat yapımı ve iki tarafın yurt inşaatı yapımındaki sorumluluklarını düzenlemekte olup herhangi bir ortak hizmet projesinden bahsetmemektedir. Protokolde salt bir inşaat yapım işi söz konusu olup, Kanun maddesi ortak hizmet projesi gerçekleştirilebileceğini düzenlemektedir.

Bu tarz protokollerle ülkedeki bütün vakıf ve derneklere ait yurtların inşaatlarının yapılabilmesinin önü açılacaktır ki bu da belediye imkanları açısından mümkün değildir. Adı geçen Kanun'un 75'inci maddesinin 1'inci fıkrası (a), (b) ve (c) bentlerine baktığımızda; söz konusu vakıf ve derneklere ait yapım, bakım, onarım işlerinin üstlenilebileceğine, ortak hizmet projesi kapsamında gerekli kaynak aktarımının yapılacağına ve gerekli aynî ihtiyaçların karşılanabileceğine dair hüküm bulunmamaktadır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-ozel-vakif-yurduna-butce-ayirmis_183329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!