Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Belediye Yedikule'nin Peşini Bırakmıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB), tarihi 1500 yıl önceye kadar uzanan ve dünyada kentsel tarımın ilk örneklerinden olan Yedikule Bostanlarına iş makineleriyle yarın yıkım yapacağını açıkladığı belirtildi.

yapi.com.tr
Belediye Yedikule'nin Peşini Bırakmıyor

Evrensel'den Eren Yılmaz'ın haberine göre, tarihi İstanbul surları bandında kalan Yedikule Bostanları Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Yedikule Bostanları 2006 yılında yapılan kamulaştırmanın ardından 2013’de imara açılmak istendi, o dönemde bazı bostanlar yıkıldı. İBB geçtiğimiz günlerde bu kez Koruma Kurulu kararını gerekçe göstererek, Yedikule Bostanlarında üretim yapan vatandaşlara bostanları temizlemelerini, baraka, sera ve depoları ortadan kaldırmalarını istedi.

Bostancılar ise Belediyenin uygulamasına tepkili. Bostanlarda üretim yapabilmek için sera, baraka, depo alanı gibi kimi yapılara ihtiyaç duyduklarını söyleyen bostancılar bu alanların düzenlenmesi için belediye ile diyalog kuramadıklarını, bu alanların zorla yıkılmak istendiğini söyledi.

Yedikule Bostanındaki üreticiler, Yedikule Bostancılar Derneği ve Tarihi Yedikule Bostanları Koruma Girişimi üyeleri yıkıma karşı çıkarken, İBB ve Fatih Belediyesi’nden bu konuda yapıcı ve şeffaf adımlar atmalarını talep ediyor.

Ekim ayından bu yana İBB ve Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü, bostancılara “temizleme ve yıkım” yapacaklarını söylüyordu. Avrupa Yakası Zabıta Müdürlüğü de üreticilere bostana girerek yarın yıkım yapacaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/belediye-yedikulenin-pesini-birakmiyor_142366.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!