Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yedikule Bostanları’nın Yıkımına Karşı 'Vişne Bahçesi'

New Brooklyn Theater isimli tiyatro grubu, Yedikule Bostanları'nın yıkımına karşı Çehov'un "Vişne Bahçesi" isimli oyununu Yedikule'de oynayacak.

yapi.com.tr
Yedikule Bostanları’nın Yıkımına Karşı 'Vişne Bahçesi'

Mimesis Haber'den Piri Kaymakçıoğlu'nun haberine göre, New Brooklyn Theater, Yedikule Bostanları’nda Vişne Bahçesi’ni oynayacak. Harvard Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi ile ortak bir çalışma ile yürütülen Yedikule Bostanları’nda Vişne Bahçesi projesi Courtney Nelson tarafından tasarlandı. Oyunun yönetmenliğini Jonathan Solari üstlendi.

New Brooklyn Theater Anton Çehov’un ünlü oyunu Vişne Bahçesi’nin mekana özel bir yapımını 13 Ağustos’ta başlayarak Tarihi Yedikule Bostanları’nda Türkçe olarak oynayacak. Tanıtım metninde oyunun bir sınıfın iniş diğerinin çıkışı ile atalarından miras kalmış bir mülkün ekonomik sebeplerle el değiştirmesini anlattığını ve yeni bir dönüşüm ve toplum ilişkisi sorusunu ele aldığından, Yedikule bostanlarına uygun bir seçim olduğu; ayrıca oyunun yapımı, sivil toplum kuruluşlarının bu alanın alternatif ve kapsayıcı bir kullanım şekli daha olabileceğini ifade ettikleri bu günlere dek getirildiği belirtiliyor.

Geçen sene Haziran ayında Tarihi Yedikule Bostanları’nı Fatih Belediyesi buldozerlerle yıkmaya ve toprağının bir kısmına moloz dökmeye başlamış ve söz konusu alan protestolara sahne olmuştu. Bostanlar hakkında mücadele yürütmek amacıyla Tarihi Yedikule Bostanları Koruma Girişimi kurulmuştu.

Oyunun her gösterimi sonrasında seyircilerin, oyuncuların, davetli kamu yöneticilerinin, çeşitli grupların temsilcilerinin ve uzmanların yer alacağı söyleşiler planlanıyor. Böylece Yedikule Bostanları ve toplumsal konular hakkında oyunun başını çektiği bir diyalog ortamı yaratılmaya çalışılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yedikule-bostanlarinin-yikimina-karsi-visne-bahcesi_123466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!