Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bilim İnsanlarından 'Isınmada' Devrim

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesindeki Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi laboratuvarlarında tamamlanan nanoteknoloji projesiyle dünyanın ilk ısı yayan nanokompozit tekstil malzemesi üretildi.

yapi.com.tr/AA
4 Bilim İnsanlarından 'Isınmada' Devrim

Türk bilim insanlarının geliştirdiği  nanokompozit ısı yayan tekstil maddesi, insanoğlunun ısınma ihtiyacına devrimsel  bir çözüm getirdi. Patenti alınan teknolojiyle artık kumaşlar, soba işlevi  görecek. Konut ısıtmasından astronot kıyafetlerine, modadan savunma sanayine  geniş bir alanda önemli değişiklikler sağlaması beklenen buluşun kullanıldığı ilk  ürün ise "portatif sauna" oldu.

Kalkınma Bakanlığı desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde  kurulan ve yerli kaynaklardan yüksek katma değerli teknolojiler geliştirmeyi  amaçlayan Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi (EMUM), yarattığı  patentlerle dikkati çekiyor. Nanoteknoloji ve kimya teknolojileri konusunda  dünyada ilk kez geliştirilen çok sayıda buluş için patent alan merkez, ısı yayan  nanokompozit film ve tekstil maddeleri geliştirilmesi projesiyle ısınma  teknolojisinde devrimsel bir buluşa imza attı.

Isı yayan halı, battaniye üretildi

EMUM Müdürü Prof. Dr. Erdal Çelik ve DEÜ Metalurji ve Malzeme  Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Mustafa Erol'un 2007'de başladıkları  ısı yayan nanokompozit malzeme geliştirmesi projesiyle portatif sauna, konut ve  seralar için yerden ısıtma sistemi, kombiler için su ısıtma sistemi, ısı yayan  halı ve battaniye gibi ürünler geliştirildi.

Isı yayan tekstil malzemesiyle ilgili açıklama yapan  Prof. Dr. Çelik, dünyada sayılı bulunan gelişmiş cihazlara sahip merkezde günlük  hayata uygulanabilecek nanoteknoloji projeleri üzerinde çalıştıklarını, metrenin  milyarda biri büyüklüğündeki ölçeklerde çalışarak hayatı kolaylaştıracak işlevsel  malzemeler geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Nanoteknolojik müdahaleyle ısı yayan malzemeler geliştirme fikri  üzerinde yürüttükleri tartışmalar sırasında nihai ürün olarak portatif bir sauna  üretip üretemeyeceklerini görmek üzere proje geliştirdiklerini anlatan Çelik,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın San-Tez Programı kapsamında desteklediği  projeyle demir çelik sektöründe metallerin eritildiği kazanlarda kullanılan bir  karbon türevi olan grafit malzemesini nano boyutlara uygulamaya çalıştıklarını  söyledi.

6 yıl süren çalışma kapsamında öğüterek nano boyutlara indirgedikleri  grafitleri, polimerler vasıtasıyla tekstil ve film malzemelerinin üzerine  işlediklerini anlatan Çelik, 12 voltluk elektrikle ısı yayan malzemenin homojen  bır ısınma sağladığını ifade etti.

Isı yayan tekstil ya da filmin en fazla kaç dereceye ulaşabileceğini  önceden belirleyebildiklerini anlatan Çelik, geliştirdikleri malzemenin istendiği  gibi kıvırılıp katlanabildiğini, esnetilebildiğini söyledi.

Klasik ısıtıcılarda ısınmanın metal rezistanslar aracılığıyla  yapılabildiğini, tel üzerinde çok yüksek derecede oluşan sıcaklığın ortama  yayılarak ısı oluşturulduğunu, nanokompozit malzemede ise ısınmanın malzemenin  tamamında homojen olarak gerçekleştiğini, bunun da klasik sisteme göre daha  güvenli ve düşük maliyetli ısınma imkanı sağladığını ifade etti.

"Isı teknolojilerinde devrim yaratacak bir teknoloji geliştirdik" diye  konuşan Çelik, teknolojiyi kullanarak şu ana kadar portatif sauna, ısı yayan halı  ve battaniye ürettiklerini anlattı.

Ürettikleri portatif saunayı halen evinde kullandığını söyleyen Çelik,  şöyle konuştu:

"2 metrekarelik nanokompozit filmle kapladığımız yüzeyi kıvırarak  silindir bir odacık şeklindeki portatif sauna haline getirebiliyoruz. Saunanın  içinde 75 derecelik bir sıcaklık oluşuyor. Nanokompozit malzemeyle ürettiğimiz  diğer bir ürün de ısı yayan halı. Serili olduğu alanda ısı yayan bu malzemeyi  konutların yerden ısıtmasında da kullanabiliyoruz. Malzemenin seri üretimi için  firmalarla görüşme halindeyiz. Bu ürünün günlük hayatta kullanımı ilk olarak ısı  yayan halı, portatif sauna ve küçük boyutlu ısı yayan tekstil ürünleriyle  başlayacak. Isı yayan battaniye ve kıyafetler üzerinde iyileştirme çalışmalarımız  devam ediyor."

Isınma maliyetlerini düşürecek

Dr. Mustafa Erol ise yaptığı açıklamada, ısıya ihtiyaç duyulan her  alanda kullanılabilecek bu malzemenin çok ucuz hammaddelerle üretildiğini, diğer  ısınma araçlarına göre daha düşük kurulum ve çalıştırma maliyetine sahip olduğunu  söyledi.

Laboratuvar koşullarında metrekaresi ortalama 100 liralık toplam  maliyetle üretilen malzemenin seri üretime geçilmesi halinde çok daha ucuza mal  edilebileceğini ifade eden Erol, konutların nanokompozit malzemeyle doğalgaza  göre çok daha ucuza ısıtılabileceğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilim-insanlarindan-isinmada-devrim_117664.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • kullanım alanı çok genişleyebilir. özellikle romatizma ya da dolaşım problemleri gibi sağlık sorunları olan insanları düşünürsek medikal alanada girebilir. YANITLA
  • Ellerinize saglık milletimize hayırlı uğurlu olsun yaptınız işlemi duvarlarada kullanılabilirmi duvar kağıdı. Yerine YANITLA
  • harika bir şey YANITLA
  • Devrim devrim devrim şu an aklıma gelen kelimeler bana göre insanlık için doğa için vatanımız için saymakla bitmez ALLAH YOLUNUZU AÇIK ETSİN Daha nice buluşlara saygılarımla YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!