Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bilirkişi Ücretini Toplamak için Kapı Kapı Dolaşıyorlar!

Danıştay 14. Dairesi, 2013 yılında 'riskli alan' ilan edilen Gaziosmanpaşa'daki Yenidoğan ve Sarıgöl mahalleleri için bilirkişi incelemesi isteyerek yürütmeyi durdurma kararı verdi. Avukat Süleyman Şahin, 5 bin 200 liralık bilirkişi ücretini toplamak için mahallede kapı kapı dolaştıklarını söyledi.

yapi.com.tr
Bilirkişi Ücretini Toplamak için Kapı Kapı Dolaşıyorlar!

Radikal'den İdris Emen'in haberine göre, Gaziosmanpaşa’da bulunan Merkez, Pazariçi, Yıldıztabya, Bağlarbaşı, Yenimahalle, Sarıgöl, Yenidoğan Karayolları ve Mevlana mahalleleri dahil 14 mahalle için 15 Aralık 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla 6306 sayılı Afet Yasası kapsamında ‘riskli alan’ ilan edildi. Toplam 120 bin kişinin yaşadığı tahmin edilen 4 milyon 300 metrekarelik alanın riskli alan ilan edilmesine itiraz eden bölge halkı yargıya başvurdu. Danıştay 14. Dairesi, mahalle sakinlerinin açtığı davada Sarıgöl ve Yenidoğan mahalleleri ile ilgili alınan ‘riskli alan’ kararı için yürütmeyi durdurma kararı veridi. Böylece İstanbul Gaziosmanpaşa’da 6306 sayılı ‘Afet Yasası’ kapsamında Sarıgöl ve Yenidoğan mahallelerinde yapılmak istenen kentsel dönüşüme yargı kararıyla durdurulmuş oldu.

Danıştay bilirkişi incelemesi istedi

Mahalle sakinlerinin başvurunu değerlendiren Danıştay 14.’üncü Dairesi, dava konusu olan Sarıgöl ve Yenidoğan mahallelerinde inceleme yapılması için bilirkişi incelemesi istedi. Bilirkişi incelemesi için ödenmesi gerekilen 5 bin lirayı mahalle sakini kendi arasında toplamaya çalışıyor. Şu ana kadar bin 800 lira toplayabildiklerini söyleyen avukat Süleyman Şahin sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’bu tarz davalarda bilirkişi incelemesi için istenilen ücretin bu kadar yüksek tutulması kentsel dönüşüm mağduru olan insanları maddi olarak zor durumda bırakmakta. Neticede bu insanlar kıt kanaat geçinen ve ekonomik durumları kötü olan vatandaşlar. Şu ana kadar mahallede kapı kapı dolaşarak bin 800 lira toplayabildik. Cuma gününe kadar 5 bin 200 lira toplamayıp bilirkişi keşfi için yatırmamız lazım. Hukuk yoluyla belli bir noktaya getirilen bu davaların önüne maddi engeller çıkarılması açıkça, ‘paran yoksa adalet de yok’ anlamına geliyor. Dernek adına bir hesap açtık. Bilirkişi ücreti için bağış yapmak isteyen olursa www.gaziosmanpasa.net adresi üzerinden bağışta bulunabilirler.’’

http://www.yapi.com.tr/haberler/bilirkisi-ucretini-toplamak-icin-kapi-kapi-dolasiyorlar_127342.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!