Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gaziosmanpaşa’da Acele Kamulaştırma!

Gaziosmanpaşa’da afet yasası kapsamında riskli alan ilan edilen 11 bölge için ‘acele kamulaştırma’ kararı verildi. Gaziosmanpaşalılar da, savaş ve yurt savunması gibi olağanüstü durumlarda verilmesi gereken acele kamulaştırma kararına itiraz etmeye hazırlanıyor.

yapi.com.tr
Gaziosmanpaşa’da Acele Kamulaştırma!

Gaziosmanpaşa’da 11 bölgeyi kapsayan 3 milyon 930 bin metrekarelik alan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından riskli alan edilmişti. “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında alınan bu karar, 26 Ocak 2013’te Resmi Gazete’de yayınlandı.

Evlere kamulaştırma kararı geldi

Evrensel'den Sinem Uğurlu'nun haberine göre, Gaziosmanpaşa Belediyesi de, 29 Ocak 2014 tarihli kararıyla evlere gönderdiği tebligatta, riskli alan ilan edilen 11 bölgedeki bulunan taşınmazların, üzerindeki yapılarla beraber acele kamulaştırıldığını duyurdu. Tebligatta, arazi tespit ve hak sahipliği analizi yapılması, hak sahipleriyle anlaşma yapılması, işlemlerin devamı için acele kamulaştırma yapılması konusunda belediyenin yetkilendirildiği ifade edildi. Vatandaşlardan da, 15 gün içinde taşınmaza ait evraklarla belediyeye başvurulması istendi.

‘Kamu yararı' için kamulaştırma

Acele kamulaştırma kararında ‘kamu yararı’ bulunduğu ifade edilen tebligatta, karar da Kamulaştırma Kanunu’nun 27. maddesine dayandırıldı. Kamulaştırma Kanunu’nun 27. maddesi, sadece yurt savunması, savaş gibi olağanüstü durumlarda uygulanması gerekiyor.

Gaziosmanpaşalılar da, alınan acele kamulaştırma kararına itiraz etmeye hazırlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziosmanpasada-acele-kamulastirma_117412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!