Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir Haftada Dört Önemli İmar Kararı

Mimar Korhan Gümüş, mahkemenin iki yürütmeyi durdurma ve iki imar planı iptali ile ilgili verdiği kararların, kentin dönüşümü ile ilgili yaşanan krizi ortaya çıkardığını belirtti.

yapi.com.tr
Bir Haftada Dört Önemli İmar Kararı

Bianet'ten Nilay Vardar'ın haberine göre, son bir haftada imarla ilgili mahkemenin verdiği dört karar dikkat çekti.

Birincisi: Taksim'in imar planları iptal edildi.

İkincisi: Park Otel'in yürütmesi durduruldu.

Üçüncüsü: Ağaoğlu'nun 46 Projesi'nin yürütmesi durduruldu, inşaat mühürlendi.

Dördüncüsü: Likör fabrikasının yerine inşa edilecek Quasar gökdelenleri için yapılan imar planı değişiklikleri iptal edildi.

Dört kararda da mahkeme, planlama ve şehircilik ilkelerine uyulmadığını yer yer "kamu yararı" gözetilmediğine dikkat çekti.

Kent krizi ortaya çıktı

Mimar Korhan Gümüş, bu kararların önemli ve olumlu olduğunu en önemlisi de yaşanan krizi ortaya koyduğunu belirtti. Gümüş, "Mahkeme bu kararlarda şekilci değil, ilkesel kararlar veriyor. Bu da kent alanında oluşan krizin varlığına işaret ediyor. Kentle ilgili hiç zaman geçirmeden politika oluşturmalı. Bu projeleri bastıran merkezi otorite, Büyükşehir Belediyesi kendi yazdığı kentin anayasası niteliğindeki 1/100.000'lik çevre düzeni planına aykırı bu projelerde sesini çıkarmıyor. Bu ancak şeffaf, katılımcı yerel yönetim biçimleri ile çözülebilir." dedi.

Beyoğlu turistleşti

24 Aralık: İstanbul 10. İdare Mahkemesi, Beyoğlu'nun imar planlarını tarihi kenti koruyamadığı, bütünsel olmadığı, şehircilik planlarına uymadığı gerekçesiyle iptal etti.

1993'te "Kentsel Koruma Alanı" ilan edilen Beyoğlu'nun 18 yıl boyunca imar planı hazırlanmamıştı. Mahkeme, Beyoğlu'nun ilk imar planları olan 2011'de hazırlanan 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama planı ile dayanağı 1/5000 Nazım İmar Planı'nı iptal etmiş oldu.

Mahkemenin en dikkat çeken tespiti ise planların Beyoğlu'nu turistleştirip içinde yaşayanları uzaklaştırması. Yerel yönetim en geç altı ay içinde mahkemenin itirazları kapsamında yeni imar planı hazırlamalı. Bu süre zarfında Beyoğlu'na dair tüm işlemler geçici yapılaşma şartları çerçevesinde koruma kurullarının izniyle yapılabilir.

Hayelet otele yine durdurma

27 Aralık: Danıştay, Taksim Gümüşsuyu'nda ik ay önce açılan Park Oteli ile ilgili davada şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırılık teşkil ettiği için yürütmeyi durdurmasına karar verdi. 

24 yıl önce yapımına başlanan Park Oteli'nin daha önce de yargı kararları sonucu birçok kez inşaatı durdurulmuştu.

"Hayalet otel" olarak bilinen binayı 2011'de CVK Holding'den Mahmut Çevik satın aldı. Otel ekim ayı sonunda Park Bosphorus İstanbul ismiyle açıldı.

Ağaoğlu'nun 46'sına mühür

28 Aralık: 8. İdare Mahkemesi, Ali Ağaoğlu’nun gözaltı sebeplerinden olduğu iddia edilen Bakırköy 46 projesini mümkün kılan imar planı değişikliklerini planlama ve şehircilik ilkelerine aykırı bularak yürütmesini durdurdu. İnşaat mühürlendi.

Plan değişiklikleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘özel proje alanı’ ilan ettirmesiyle kabul edilmişti.

Mahkeme, park alanlarında yüzde 12 azalmaya gidilirken yapılaşmada yüzde 14 artış yapıldığını, ek nüfusun ulaşım sistemi planlamasına aykırı olduğunu, 63 metre yüksekliğinin proje için 70 metreye çıkartıldığını belirtti.

Likör fabrikasında gökdelene iptal

31 Aralık: 6. İdare Mahkemesi, yıkılan Şişli Likör Fabrikası’nın yerine inşa edilecek Quasar gökdelenlerini mümkün kılan imar planı değişiklikleri, kamu yararına ve şehir planlama ilkelerine aykırı bulunarak iptal edildi.

Kararda, tescilli eserlere zarar verildiği, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’ndaki hükümlere uyukmadığı, bodrum katlarının emsale (toplam inşaat alanını belirleyen katsayı) dahil edilmemesi gibi imar yönetmeliğine aykırı yollarla nüfus yoğunluğunun arttırıldığı, trafik yoğunluğunun çok fazla olduğu bir bölgede sıkışıklığın daha da artacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-haftada-dort-onemli-imar-karari_115423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!