Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası'ndan Şişli Belediyesi için Suç Duyurusu

Likör Fabrikası arazisindeki gökdelen inşaatının 2,5 aydır mahkeme kararına rağmen sürmesi üzerine Mimarlar Odası, Şişli Belediyesi için suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası'ndan Şişli Belediyesi için Suç Duyurusu

Yıkılan Likör Fabrikası yerine yapılan Quasar gökdelenlerinin inşaatı ve satışları, projeyi mümkün kılan imar planı değişikliklerinin mahkemece ‘kamu yararı ve şehir planlama ilkelerine aykırı’ olduğu gerekçesiyle iptal edilmesine rağmen 2.5 aydır hızla devam ediyor. Mahkemenin plan değişikliğine yürütmeyi durdurma kararı vermesinin üzerinden ise 10 ay geçti. Radikal Gazetesi'nden Elif İnce'nin haberine göre davacı Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, inşaatı mühürlemeyen Şişli Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunacak.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, 6. İdare Mahkemesi’nin 4 Aralık’ta verdiği iptal kararının işleme sokulup sokulmayacağına dair Şişli Belediyesi’nden acil bilgi talep etti. Belediye yetkilileri Radikal’e yaptıkları açıklamada inşaatın yeni imar planlarına göre devam ettiğini ve mühürlenmeyeceğini söyledi. Arsayı ihale eden TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO da iptal edilen 2011 planlarının projeyi bağlamadığını, Haziran 2013’te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın arsaya dair yeni imar planları geçirdiğini ve inşaatın bu imar planları doğrultusunda ilerleyeceğini öne sürmüştü.

Oysa 6. İdare Mahkemesi, Şubat 2011 onanlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliklerini iptal kararında ‘Yeni planda da davacının talep ettiği değişikliklerin yapılmadığını’ belirtmiş, bu gerekçeyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘dava konusu planın yürürlükten kalktığı’ yönündeki itirazını da kabul etmemiş ve mevcut davaya devam edilmesine karar vermişti.

‘Yargı kararı çok net’

Mimar Emre Arolat’ın tasarladığı, 50 katın üzerinde olması planlanan Quasar gökdelenleri, esasen TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO’ya ait Şişli Likör Fabrikası arazisinin üzerinde, İsviçre kökenli Viatrans AŞ ile Meydanbey İnşaat ortak girişimi tarafından ‘arsa karşılığı gelir paylaşımı’ modeliyle inşa ediliyor.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Sekreteri Sami Yılmaztürk, “İmar planlarına açtığımız davalar, sürekli yeni planlar çıkartarak işlevsiz kılınmaya çalışılıyor. Yargının kararı çok net, inşaatın şu anda durdurulması ve ruhsatı veren ilçe belediyesi tarafından mühürlenmesi lazım. Ancak aynı 3. havaalanında olduğu gibi burada da yargı kararının uygulanmayacağı açık. Oda suç duyurusunda bulunarak yargı kararını çiğneyenlere karşı mücadele etmeyi sürdürecek” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-sisli-belediyesi-icin-suc-duyurusu_117378.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!