Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir İlçe Daha Maden Arama Kuşatmasında

Malatya'nın Pütürge ilçesinde 33 maden sahasında çalışma yapılıyor. Pütürge Çevre Platformu Sözcüsü Ramazan Derin, madenlerin çıkarılması ve taşınması sırasında yoğun kirlilik yaşandığını vurgulayarak "Ciddi ekolojik yıkım var." dedi.

yapi.com.tr
Bir İlçe Daha Maden Arama Kuşatmasında (Fotoğraf: BirGün)

Birçok alanda kullanılan ve beyaz çimentonun da hammaddesi olan profilit yatağının tespit edildiği Malatya'nın Pütürge ilçesi son yıllarda maden sahalarıyla delik deşik edilmiş durumda. 

BirGün’den Sibel Bahçetepe’nin haberine göre; 33 maden sahasında aktif çalışma yapılan ilçenin Taşmış Mahallesi'nde yapılmak istenen profilit maden kırma, eleme ve yıkama tesisinin verdiği zararlara dikkat çeken Pütürge Çevre Platformu Sözcüsü Ramazan Derin, maden şirketlerinin ilçeyi talan etmesine karşı ekolojik mücadele yürüttüklerini söyledi.

Şimdiye dek iki ÇED başvurusunu, iki maden ocağı ruhsatını iptal ettirdiklerini, üç maden için de yürütmeyi durdurma kararı aldırdıklarını buna karşın maden şirketlerinin faaliyetlerine devam ettiğini vurgulayan Derin, “Bu kararları uygulayacak bir merci bulamıyoruz. Pütürge’de ciddi ekolojik tahribat yaşanıyor." dedi.

Derin, yaptığı açıklamada madenlerin çıkarılması ve taşınması ile meydana gelen yoğun çevre kirliliğinin gerek insan hayatı gerekse yaban hayatı açısından katlanılamayacak boyuta ulaştığını söyledi. 37 kilometrekarelik Taşmış Mahallesi'nde 33 adet maden ocağının faal durumda olduğunu anımsatan Derin, "Pütürge'de 30 yıldır bir madencilik faaliyeti vardı. Ancak 2018 yılından bu yana faaliyetler arttı. Şuan da bizim Taşmış köyünde 33 tane maden ocağı var. Maden ocaklarının faaliyeti korkunç boyuta ulaştı." diye konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-ilce-daha-maden-arama-kusatmasinda_201161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!