Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir İşi 'On Numara' Yapmanın Sırrı

On Mimarlık; genellikle fuar mağaza stantları ve showroomlar üzerine çalışan bir mimarlık firması… 2005 senesinde kurulan firma, o günden beri “önce güven” mottosuyla çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Bir İşi 'On Numara' Yapmanın Sırrı

Firma ortaklarından Nursel Kıran ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide; On Mimarlık firmasının kuruluş hikayesi, bir gecede hayata geçirdikleri üretim birimi, fuar uygulamaları ve ekip çalışmasının önemini konuştuk.

Öncelikle On Mimarlık’tan ve faaliyet alanınızdan bahseder misiniz?

On Mimarlık, 2005 yılında benim ve Osman Bey’in ortaklığında kuruldu. 1995 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisans yapmaya ve bir yandan da Öztiryakiler firmasında, firma mimarı olarak çalışmaya başladım. Yaklaşık on yıl boyunca Öztiryakiler firmasında; kurumsal kimlik oluşturma, bayileşme, bayilik konsepti oluşturma ve fuar standı tasarımı alanlarında aktif olarak çalıştım. Bu çerçevede Öztiryakiler firmasını dünyaya tanıttık diyebilirim… Öztiryakiler firmasının tanıtımı için, o dönem ekibimle beraber bütün dünya fuarlarında ve Türkiye’deki fuarlarda yer alarak fuar standı hazırlama konusunda bir fiil çalıştım.

Yurtdışı fuarlarına katılmak beraberinde başka bir bakış açısı ve vizyon getiriyor... İnanın, yurtdışında ilk fuar standımızı kurduğumda ağlamıştım... İtalya, Milano’da bir fuardaydık ve ‘Stant Tasarım Ödülü’ne layık görülmüştük. İtalya tasarım ülkesi olduğu için, İtalya’da fuar kuruyor olmak bizim için başka bir şeydi. Bununla birlikte o zamanlar bizi pek önemsemiyorlardı, şimdi öyle değil… Günümüzde, Türkiye’de çok güzel stantlar tasarlanıyor, çok daha başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Ama böyle bir başarıyı yakalamak benim için çok önemliydi. İnanın para kazanmak falan değil, yani elbette maddi şeyler olmadan hayatımızı sürdürmeniz mümkün olmuyor; ama fuara Türkiye’den katılmak, orada stant kurmak çok önemliydi.

Yaklaşık on yıl benim profesyonel hayatım bu şekilde gelişti. Eve doğru düzgün gidemiyordum. Bir oğlum var, dört yıl pek görmedim, vakit geçiremedim. Sonra biraz ara vereyim derken Osman Bey ile konuştuk. Osman Bey, Er Lojistik ve Mimarlık’ın sahibiydi ve 25 yıldır serbest olarak bu işi yapıyordu. Kendisi bana ortaklık teklif etti, ben de Öztiryakiler’den ayrılmıştım zaten. “Daha farklı, daha tasarımsal, daha sistemli bir şekilde üretimi de büyüterek” bir şeyler yapmak istediğini söyledi ve ben de kendisine katıldım. 2006 yılının Nisan ayında On Mimarlık olarak şirketi kurduk.

Firmanın adına nasıl karar verdiniz?

İlk başta isimlerden, Osman-Nursel’den, yola çıktık. Ama bunun ötesinde bir işi en iyi şekilde yapmak, ‘on numara’ yapmak gibi bir hedefimiz vardı. Çünkü bir işi en iyi şekilde yaptığınız zaman karşınızdaki insanları mutlu etmiş oluyorsunuz. Bunun keyfi bambaşka oluyor. Ama Ağaoğlu’nun dediği gibi değil tabi…

Biz, On Mimarlık olarak, genellikle fuar uygulamaları gerçekleştiriyoruz. Bir fuar uygulamasında tasarladığınız yapıyı, çok kısa bir süre içerisinde sıfırdan ve birebir oluşturuyorsunuz; başarılı olmak ekip olarak çok mutlu olmanızı sağlıyor, çünkü mutluluk kaynaklarından biri de başarı aslında... Öte yandan fuar alanında bulunan insanlar o mekanı yaşıyorlar ve güzel öğeler görmek onları da mutlu ediyor. İşte bu nedenle de; başarı ve bir işi en iyi şekilde, ‘on numara’ yapmak gerekiyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-isi-on-numara-yapmanin-sirri_104071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!