Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bir Kentsel Dönüşüm Filmi: Agoraphobia

Eylül’de gösterime girecek olan Agoraphobia, Ankara, İstanbul ve Bursa'daki kentsel dönüşüm süreçlerini anlatan bir yol filmi.

yapi.com.tr
Bir Kentsel Dönüşüm Filmi: Agoraphobia

Bianet'in haberine göre, “Agoraphobia” Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu kentsel dönüşüm sürecini anlatan yeni bir yol filmi.

Uluslararası bir grup mimar ve şehir plancısından oluşan araştırma ekibinin Türkiye’nin üç büyük kenti Ankara, İstanbul ve Bursa’ya doğru yaptıkları yolculuğun hikâyesi anlatılıyor.

Film, araştırmacıların üç kentte gerçekleşmekte olan kentsel dönüşüm uygulamaları üzerine yürüttükleri çalışmayı konu alıyor.

Yol boyunca varılan uğrak noktalarında gecekondular üzerinde yükselen beton blokları, sorgusuz sualsiz, tehditle evlerinden çıkarılan insanları, gayrimenkul ortaklıklarını, kaybolan doğal hayat üzerinde yükselen yüksek binaları görüyorsunuz.

İsmiyle psikolojik bir duruma da gönderme yapan film bu seçimle kentsel dönüşümün insanlar üzerinde yarattığı etkiye de özel dikkat çekiyor. Kentsel dönüşüm mimarından tasarımcısına, gecekondulusundan çevrecisine, insanın ve doğanın üstüne tüm ağırlığıyla kapanan ve çıkış yolunun da pek kolay bulunamadığı bir süreç olarak yaşanırken film bu çıkışsızlığı Agoraphobia terimiyle somutlaştırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-kentsel-donusum-filmi-agoraphobia_110422.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!