Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bitmeyen İnşaat için 3. İhale Yapılacak

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yerleşkesi inşaatı 4 yıldır bitirilemedi. 2017’de 158 milyon TL’lik, 2021’de 499 milyon TL’lik ihale düzenleyen TOKİ, inşaatı tamamlamak için üçüncü kez ihale gerçekleştirecek.

yapi.com.tr
Bitmeyen İnşaat için 3. İhale Yapılacak

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yerleşkesi’nin inşaatı 4 yıldır tamamlanamadı. Yılan hikâyesine dönen yerleşkenin inşaat maliyeti her yıl katlanarak artarken inşaatı tamamlamak için üçüncü kez ihale düzenlenecek.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yerleşkesi için ilk ihaleyi 14 Aralık 2017’de düzenledi. Ankara Beytepe’de yapılması planlanan yerleşkeye Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Atatürk Araştırma Merkezi ve Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın taşınacağı belirtildi.

İhaleyi 158 milyon 735 bin TL teklif veren Artım İnşaat ile Bahaş İnşaat İş Ortaklığı’nın kazandığı açıklandı. TOKİ ile şirketler arasında imzalanan sözleşmede ise inşaatın 13 Kasım 2019’a kadar tamamlanacağı belirtildi.

Ancak, şirket inşaatı tamamlayamadı. Sayıştay denetçilerinin hazırladığı rapora göre, 2018’de yüzde 56’sı tamamlanması gereken inşaatın sadece yüzde 4’ü tamamlandı. İnceleme sonunda, müteahhitlerin maliyet artışları nedeniyle inşaatı yavaşlattığı anlaşıldı. Rapordaki bilgilere göre müteahhitler Ocak 2019’da çıkartılan yasadan yararlanarak, tasfiye talebinde bulundu. TOKİ yarım kalan inşaatı tamamlamak için 15 Şubat 2021 tarihinde yeniden bir ihale düzenledi. Pazarlık usulü düzenlenen ihale de 499 milyon TL’ye Özyazıcı İnşaat’a verildi. İnşaatın 5 Mart’ta başlaması ve 14 Aralık 2022’de tamamlanması öngörüldü. Yaklaşık yarım milyar TL’lik ihale geçen 11 Nisan’da iptal edildi. İptal gerekçesi ise “Mahkeme kararı üzerine sözleşmenin tasfiyesi” şeklinde açıklandı.

Bunun üzerine TOKİ, 17 Mayıs tarihinde üçüncü kez ihale düzenleyeceğini duyurdu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bitmeyen-insaat-icin-3-ihale-yapilacak_190412.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!