Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay’ın İptal Ettiği İhale, 2 Katına Aynı Firmaya Verildi

Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Danıştay 13. Dairesi’nin iptal ettiği Halkalı- Ispartakule Demiryolu İnşaatı ihalesinin yine aynı firmaya yaklaşık 2 kat bedelle verilmesine tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Danıştay’ın İptal Ettiği İhale, 2 Katına Aynı Firmaya Verildi

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Halkalı- Kapıkule Yeni Demiryolu Hattı kapsamında Halkalı- Ispartakule Demiryolu İnşaatı ile Elektromekanik Sistemlerin Temini ve Yapım İşi İhalesi’nin yine 21/b’den pazarlık usulü ile yine aynı firmaya yaklaşık 2 kat bedelle verilmesini sert bir dille eleştirdi.

BirGün’de yer alan habere göre; daha önce söz konusu ihalenin 21/b yani pazarlık usulü ile yapılması şartlarını taşımadığı için Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edildiğini hatırlatan CHP’li Başarır, “Danıştay, Halkalı- Ispartakule Yeni Demiryolu yapım işi ihalesini 21/b şartlarını taşımadığı gerekçesiyle iptal etti. Biz bunu defalarca gündeme getirdik. Ama geldiğimiz noktada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Danıştay’ın bu kararına rağmen yine aynı ihaleyi bu kez 3,1 milyara değil 5,9 milyara 21/b pazarlık usulüyle verdi.” dedi.

“Utanç vericidir”
Yapılan ihalenin utanç verici olduğunu dile getiren CHP’li Başarır, “Daha bu işin kontrollük, danışmanlık ve mühendislik hizmetleri ihalesi sonuçlanmamışken, bu ihalenin kamuoyuna duyurulmadan gizlice yapılması ve aynı firmalara verilmesi sipariş usulü ihale değil de nedir? Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Danıştay kararına rağmen böyle bir ihale yapması utanç vericidir.” sözlerini dile getirdi.

“Ulaştırma Bakanı görevini kötüye kullandı”
Yapılan bu ihaleyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nın görevini kötüye kullandığını ifade eden CHP’li Başarır, “Bakın bu ihaleye ilişkin Danıştay aynen şöyle demiştir: ‘İhtiyaçların en iyi şekilde uygun şartlarla ve zamanında karşılanabilmesi için açıklık ve rekabetin sağlanmasının kamu yararı açısından gerekli olduğu 21/b maddesinde belirtilen şartların oluştuğuna dair hukuken geçerli bir neden gösterilmeksizin söz konusu ihalenin pazarlık usulü ile gerçekleştirilmesinde hukuka uygunluk bulunmamıştır.’ Şimdi buradan Ulaştırma ve Altyapı Bakanına soruyorum: Ne değişti de bu ihale hukuka uygun hale geldi? Yine aynı ihaleyi 21/b ile yaptınız. Şeffaflık ilkesini, rekabet koşullarını yine sağlamadınız. Yine hukuksuzluk yaptınız. Kamuyu ne kadar zarara uğrattığınızın farkında mısınız? Görevinizi kötüye kullandığınızın farkında mısınız?” dedi.

“Çürümüşlüğü net bir şekilde ortaya koyuyor”
Yaşanan bu olayın çürümüşlük olduğunu dile getiren CHP’li Başarır, “AKP İktidarı yandaş şirketlerini korumak adına hak ve hukuku ayaklar altına alıyor. İlgili Bakanlık bu ihaleyi en başından açık ihale usulü ile yapsaydı muhtemelen bu iş 3,1 milyara değil 2,1 milyara ihale edilecekti. Danıştay’da iptal kararı vermeyecekti. Ancak Bakanlık, aynı haleyi 21/b pazarlık usulüyle ikinci kez aynı firmaya 5,9 milyara vererek, kamuyu yaklaşık 4 milyar lira zarara uğratmıştır. Yazık çok yazık! Kamuyu bu denli zarar uğrattıkları için suç duyurusunda bulunacağız. Yapılan bu işlem ihalelerdeki çürümüşlüğü net bir şekilde ortaya koyuyor.” sözlerini ifade etti.

AKP İktidarının hala 21/b ile adrese teslim ihale yapmakta direndiğini söyleyen CHP’li Başarır, “84 milyonun parasını yandaşa vereceğim diye kamu ihale kanununu delik deşik ettiniz. Bir parça utanın artık! 4 milyarın hesabını nasıl vereceksiniz? Veremezsiniz çünkü sizin ne Allah’a ne halka ne de hakka verebilecek hesabınız yok.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistayin-iptal-ettigi-ihale-2-katina-ayni-firmaya-verildi_190961.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!