Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Biz Ara Eleman Ülkesiyiz, Mucit Çıkaramayız"

Bakan Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin Müslüman bir ülke olduğunu, “konumu itibariyle” mucitler ve “kalem efendileri” çıkaramayacağını ama bir “ara eleman ülkesi” olmak için çabalayabileceğini söyledi.

yapi.com.tr/AA
2 "Biz Ara Eleman Ülkesiyiz, Mucit Çıkaramayız"

Memleketi olan Trabzon’un Of ilçesinde Çakıroğlu Vakfı’nca düzenlenen iftar yemeğine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Müslüman bir ülke olduğunu ve “konumu itibariyle” mucitler çıkaramadığını, bunun için gençlerini ara eleman olarak yetiştirmeye odaklanması gerektiğini söyledi.

'Öyle kalem efendisi değil'

“Bu ülke Müslüman bir ülke. Yüzde 99’u Müslüman. Tarihten gelen bir yapısı var. Türkiye’nin bulunduğu coğrafya çok zor bir bölge ve Türkiye onun merkezinde bulunuyor. Şimdi Türkiye’nin konumu itibariyle biz icat yapamıyoruz, buluş yapamıyoruz. Tarım ülkesiyiz biz. Ne yapacağız biz” diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ara teknik eleman ülkesiyiz biz. O zaman biz çok daha iyi eğitim almak zorundayız. İnsanlarımızı çok daha iyi yetiştirmek zorundayız. Öyle kalem efendisi değil. Çocuklarımıza, evlatlarımıza sahip çıkacağız. Eğer biz çocuklarımızı iyi yetiştirirsek kalem efendisi değil, ara teknik eleman, üniversiteyi bitiren, teknolojiyi iyi kullanan, bilgisayar bilen ve lisan bilen, dünyadaki bütün bilgileri alıp onları çok iyi kullanan, çok kaliteli gençler olarak yetiştireceğiz.”

'Milliyetçiyiz, o zeka bizde var'

Türkiye’nin buluşlar yapan fikir insanları yetiştiremeyeceğini savunduğu konuşmasının devamında Trabzonlular'ın milliyetçiliğine vurgu yapan Bayraktar, “Biz bu vatana, bu millete en çok sahip olan bölgenin insanlarıyız. Milliyetçiyiz diyoruz. Esas milliyetçilik ne biliyor musunuz? Vatanı için en çok çalışan, bayrağını en çok seven, en çok üreten, vatanını en çok seven. Yoksa şoven milliyetçiliğin devri geçti. Eğer vatanın bayrağını en yükseğe çıkarabiliyorsak, en çok milliyetçiyiz. O yüzden biz gençlerimizi iyi yetiştireceğiz. O zeka, o kök bizde var” ifadelerini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/biz-ara-eleman-ulkesiyiz-mucit-cikaramayiz_111355.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Hükümet eğitim konusunda, kendi başına oluşturduğu yeni fakat arızalı sistemler ile eskiden kalma kör topal sistemleri devam ettirmiştir. Onlarca senedir beklenen eğitim reformunu gerçekleştirememiştir. Bunu yapmayıp sonrada böyle ucuz (benim hiç inanmadığım) mazeretlerin arkasına sığınmaktadır. Her çocuklu aile bu sözlere zerre kadar değer vermemektedir. Haydi diyelim kişisel görüşlerime devlet inanmasın, peki ya Unesco verileri? Unesco'nun yayınladığı verilere göre Türkiye eğitimde değil kuzey afrika bazı orta afrika ülkelerinin dahi gerisine düşmüştür. Şimdi ODTÜ uluslararası üniversiteler arasına girdi diye övünmeyin. Bakın ve sorun neden Doğudaki bir üniversite ODTÜ ile aynı kıvamda bir öğrenci yetiştiremiyor? Bu imparatorluklarda tüm zenginliklerin bir şehire toplanıp diğer şehirlerin sefalete düşmesine benziyor, örneğin Osmanlıdaki İstanbul Bursa ve Edirne dışındaki şehirlerin sefaleti veya keza 18yy Avrupa başkentleri zenginliği ve diğer şehirlerin sefaleti gibi. YANITLA
  • Kimse mucit yetiştiremez. Mucitler belli etkilere maruz kaldığında kendiliğinden ortaya çıkar. Yöneticilere düşen kabul edilmiş çaresizliği savunmak yerine buluş yapanların buluşlarını devlete tanıtıp, Anlarlarsa destek yolunu açmak. Ben inovasyon organizasyonuna gittim alaylı bir mucitin ne haberdar olması nede oraya dahil olması mümkün. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!