Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Bu Kazalar İşin Fıtratında mı?"

CHP milletvekili Ağbaba 3. köprü ve 3. havalimanı inşaatlarına dair Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’e verdiği önergede, denetim ve güvenliğin arttırılıp arttırılmayacağını sordu: “Yoksa siz de, bu kazaların işin fıtratında olduğunu mu düşünüyorsunuz?”

yapi.com.tr
"Bu Kazalar İşin Fıtratında mı?"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlaması talebiyle 3. köprü ve 3. havalimanı inşaatlarındaki işçi güvenliği ve işçilerin özlük haklarına yönelik soru önergeleri verdi.

3. köprü

CHP milletvekili, 3. köprü inşaatına ilişkin Bakan Çelik’e beş soru yöneltti.

1. Kamuoyunda 3. Köprü inşaatı olarak bilinen çalışmada bugüne kadar hangi tarihlerde hangi kazalar meydana geldi? Bu kazalarla ilgili inceleme yapıldı mı? Yapıldıysa sonucunda ihmal veya kusur durumu ne?

2- Söz konusu inşaattaki kazalarda kaç işçi yaşamını kaybetti ve kaç işçi yaralandı, yaralanmaların sebebi nedir?

3- Bu inşaatta güvenlik önlemleri ve denetimler ne şekilde, hangi sıklıkla yapılıyor?

4- İnşaattaki olası kazalara karşı tıbbi müdahale imkanı ne şekilde? En yakın sağlık kuruluşu ne kadar uzaklıkta?

5- Bu inşaatta işçilerin çalışma koşullarının ve özlük haklarının durumu ne boyutta?

3. havalimanı

Ağbaba, 3. havalimanına dair sorularına 7 Haziran’da temeli atılan inşaatta iki gün önce yaşanan iş cinayetine yer vererek başladı.

1- 7 Haziran'dan bu yana inşaat çalışmasında başka bir kaza oldu mu? Eğer varsa bu kazalar hangi tarihlerde oldu ve sonuçları ne?

2- Henüz inşaat başlayalı bir ay olmasına karşın ölümlü bir kaza meydana gelmesinde güvenlik ve denetim tedbirlerinizin eksikliği söz konusu mu?

3- Söz konusu inşaatta müteahhit firmaların denetimi nasıl yapılıyor? İnşaattaki diğer denetim mekanizmaları ne? Denetimler hangi sıklıkla denetim yapılıyor? Olası kaza riskine karşı tıbbi müdahale yapacak ekibin inşaat bölgesine uzaklığı ne kadar? İnşaat alanında acil müdahale yapabilecek bir sağlık merkezi olanağı var mı?

4- Bahsedilen inşaat çalışmasında işçilerin can güvenliğini sağlamak için hangi önlemler alındı? Yaşanan ölümlü kazanın ardından denetim ve güvenlik tedbirlerini artıracak mısınız? Yoksa siz de, bu kazaların işin fıtratında olduğunu mu düşünüyorsunuz?

5- Söz konusu inşaatta çalışma sistemi ve saatleri ne? İşçilerin biz milletvekillerine sıklıkla dile getirdiği yoğun ve düzensiz şekilde, ramazan ayında adeta köle gibi çalıştırıldıkları iddiası doğru mu?

6- 9 Temmuz 2014 tarihindeki kazada yaşamını yitiren Osman Ceylan isimli operatörün geri de kalan ailesini Bakanlığınızca herhangi bir madde destek veya katkı sağlanacak mı?

3. havalimanı ve 3. köprü inşaatlarında yaşanan iş cinayetlerinde dört işçi hayatını kaybetmişti:

* 6 Nisan'da İstanbul'da inşaatı devam eden 3. Köprü inşaatında üç işçi, 48 yaşındaki Lütfi Bulut, 50 yaşındaki Yaşar Bulut ile iki gün önce işe başlayan Kahraman Baltaoğlu öldü.

* 9 Temmuz'da ise 3. havalimanı inşaatındaki dolgu çalışmaları sırasında hafriyat kayması sonucu gölete düşen iş makinesinin operatörü Osman Ceylan hayatını kaybetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-kazalar-isin-fitratinda-mi_122392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!