Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Kazanın Sorumlusu AKP Hükümetidir"

"İstanbul’un yaşam kaynağı olarak nitelendirilen kuzey ormanlarındaki doğa cinayetine, şimdide insan cinayeti eklendi" diyen TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi; 3. köprü güzergahında yaşanan ölümlü iş kazasından AKP hükümetinin sorumlu olduğunu savundu.

yapi.com.tr
"Kazanın Sorumlusu AKP Hükümetidir"

3. köprü Beykoz Çavuşbaşı mevkii bağlantı yolu çalışmaları kapsamında inşası süren viyadükte beton dökme çalışmaları sırasında meydana gelen göçükte 3 işçinin hayatını kaybetmesi üzerine yazılı bir açıklama yapan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent  Şubesi, İstanbul’un göbeğinde ve kazadan bir gün önce Başbakan’ın helikopterle denetimini yaptığı güzergâhta iş kazasının kabul edilemeyeceğini vurguladı. Açıklamada, "Bu kaza, iş kazası olarak geçiştirilemez; iş cinayetidir. Sorumlusu da bizzat başbakandır" denildi.

Gelişen teknolojik olanakların artmasına rağmen AKP hükümetleri sonrasında ölümlü iş kazalarının yüzde yüz artmış olmasının asıl sorumluların kimler olduğuna işaret ettiğinin savunulduğu açıklamada, "Bu acı durumlar bir tesadüf değildir ve ne yazık ki ölümler sürmektedir. Sorumlular hesap vermedikçe iş kazaları artarak devam edecektir" görüşüne yer verildi.

"Meslek odalarının ve ilgili sendikaların öneri ve uyarılarını dikkate almayan hükümet; iş kazaları öncesinde olduğu gibi sonrasında da sorumluluklarını yerine getirmeyerek, taşeronlaşmanın da katkısı ile teknik kurallardan uzak, çalışanların güvenliğini önemsemeyen bir ortamının yaratıcısı olmuştur" denilen açıklamada; şu taleplerde bulunuldu:

· İş güvenliği konusunda yalnızca işverenleri düşünen mevzuat, yürürlükten derhal kaldırılmalıdır.

· "iş cinayetleri konusunda " TMMOB’nin ve sendikaların kamusal denetim" uyarısına derhal kulak verilmelidir.

· Kamuda ki  yetersiz istihdamın ve taşeron sisteminin sonucu ortaya çıkan "iş cinayetleri"nin sorumluları, hesap vermelidir.

· Yasal ve yönetmelikler, ilgili meslek odaları ve sendikaların dahil olacağı bir biçimde yeniden düzenlenmelidir.

· AKP Hükümeti rantı değil, insan yaşamını planlamayı artık gündemine almalıdır.

· Çalışma koşulları çalışanların lehine yeniden düzenlenmeli, kamu ve toplum yararı gözeterek bilimin önderliğinde çalışmalar yapan meslek odaları ile sendikaların denetim ve gözetimi dışında her türlü çalışma derhal durdurulmalıdır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kazanin-sorumlusu-akp-hukumetidir_119094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!