Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘İnşaat Şantiyelerindeki Kazalar İstatistiklere Yakın!’

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, gayrimenkul sektöründe yaşanan iş kazaları ve işçi ölümleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Kazalar oluyor ama bu istatistiklere bakıldığında, istatistiklere yakın oranlar.” dedi.

yapi.com.tr
‘İnşaat Şantiyelerindeki Kazalar İstatistiklere Yakın!’

Murat Kurum, Emlak Konut GYO ile Be-Ma İnşaat’ın İstanbul Bahçeşehir’de geliştirdiği 1.431 konut ve 40 dükkan içeren Göl Panorama Evleri’nin tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Zaman Gazetesi'nden Arif Bayraktar'ın haberine göre, bir soru üzerine Emlak Konut GYO’nun en küçük şantiyesinde 1.000 kişinin çalıştığını hatırlatan Genel Müdür Kurum, “Tabii ki iş güvenliği önemli. Şu an 40 şantiye çalışıyor. Bu da 40 bin kişiye istihdam demek. Ve birçok yan dalı var. Bu sektör ülkemiz adına önemli bir sektör. Yenilenmesi gereken ne varsa yapmaya çalışıyoruz, bu sektöre herkesin sahip çıkması gerekiyor, gelişmekte olan ülkede sürekli inşaat yapmak zorundayız. Hastane, okul projeleri yapmak zorundayız.” açıklamasında bulundu.

Adalet Arayana Destek Grubu’nun hazırladığı, “İş Cinayetleri Almanağı-2013” raporuna göre ise 2013’te 1.235 işçi iş kazalarında hayatını yitirdi. İzmir Tabip Odası’nın hazırladığı rapora göre 2014 yılının ilk 4 ayında Türkiye’deki inşaatlarda en az 97 işçi iş kazası sonucu hayatını kaybetti. Yakın zamanda Ağaoğlu Maslak 1453 İstanbul şantiyesinde çalışan Hakan Tek adlı işçi başına demir düşmesi sonucu öldü. Torunlar GYO’ya ait Mecidiyeköy’deki Ali Sami Yen Stadı yerine yapılan rezidans projesi inşaatında da Van’dan geldiği öğrenilen 19 yaşındaki bir işçi hayatını kaybetti. Önceki hafta Kartal’da Nexus adlı şirkete ait olduğu öğrenilen bir inşaatın çöken iskelesinden düşen 3 işçi hayatını yitirdi. Bu ölümleri ‘istatistiklere yakın ölüm’ diye niteleyen Murat Kurum, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ‘konut sektöründe arz fazlası var’ muhtevalı raporu için de değerlendirmede bulundu. Sektörün kaosa girmesinin kimseye faydası olmayacağını savunan Murat Kurum, “Sadece genç nüfus artışı ve göçlerle ilgili İstanbul’da her yıl 600 bin konuta ihtiyaç oluyor. Bölgesel arz fazlalıkları olabilir. Ama satıştaki 30 bin konutun 20 binini sattık. Bankalarımız kredi verirken ince eleyip sık dokuyor. Bu sebeple balon olduğuna ben inanmıyorum.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-santiyelerindeki-kazalar-istatistiklere-yakin_121122.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!