Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara'daki Kıyım Yargıya Taşınıyor!

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri İmrahor Vadisi’nde yerinde tespit ve inceleme gezisi yaptı. Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, "Büyükşehir Belediyesi’nin İmrahor Vadisi planlarına dava hazırlığı içerisindeyiz, hazırlıklar bitince dava açacağız” dedi.

yapi.com.tr
Ankara'daki Kıyım Yargıya Taşınıyor!

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan basın mensupları ile imrahor Vadisi’nde teknik inceleme yaptı.  Tuğla fabrikaları, Mühye köyü, hafriyat alanı, deresi, göleti ile tüm  İmrahor Vadi’sini dolaşarak inceleme yapan oda yöneticileri, İmrahor’un yapılaşmaya açılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, İmrahor’un yapılaşmadan, kente kazandırılması gerektiğini söyledi. Hakkan, “İmrahor’da yüksek emsallerle konutlar, yüksek emsallerle ticari yapılar, Altın oran ile ilişkisini kurduğunuzda bu alanı yok edecek bir plan var. Altın Oran’da çok tartışmalı bir parselde yapılıyor, Ankara’nın önemli bir parseli ama heyelan bölgesi.  Biliyorsunuz oradaki hak sahiplerine yüksek konutları reva gördüler, kendileri sırça sarayları aldılar. Ciddi bir rant karşılığında da devredildi. İmrahor’da olacak olan da aynısıdır.  İmrahor Vadisi küresel sermaye şirketlerine peşkeş çekilecek bir alan olacak. Oysa kente kazandırılabilecek önemli bir alandır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin çok uzun zamandır bu alanla ilgili çalışmaları var. Doğal ve tarihi sit alanı ilan edilmesi için yıllar öncesinden başvurular, çalışmalar yapıldı. Mimarlar Odası‘na gelselerdi, bu alan için ne yapılabileceği, kente nasıl kazandırılabileceğini tartışırdık, yarışmalar açardık. Katılımcı bir yöntemle projeler üretilirdi. Ama maalesef ranta kurban etme niyetindeler.” dedi.

İmrahor Vadisi yargıya taşınıyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, Büyükşehir Belediyesi’nin açılışını yaptığı 214 tesisi hatırlatarak, “Büyükşehir Belediyesi Başbakan’a minibüs durakları açtıracağına, İmrahor’u rekreasyon ve Ankaralı’nın nefes alabileceği bir alan olarak açtırsaydı, kendisine teşekkür bile ederdik. “ dedi.

Candan, “İmrahor Vadisi Ankara’nın en önemli vadilerinden birisidir. Ankara için temiz hava koridoru, kentin nefes almasını sağlayan yeşil alandır.  Zir vadisi , Kıbrısköyü vadisi gibi  Ankara’da geriye birkaç tane kalan vadiden biri olan İmrahor Vadisi yapılaşmaya açılırsa katliam olur. İmrahor,  Ankara’nın rekreasyon alanı olarak kullanılması gerekiyor, vadinin  çok iyi bir yürüyüş aksı var, mimarlar olarak zaman zaman burada kent yürüyüşleri yaptığımız oldu.  Yapılaşmaya açıldıktan sonra burada yürüyüş yapılması,  Ankara’nın nefes alması veya Mühye’de oturan insanların burada yaşaması da mümkün olmayacak. Yapılaşmaya açılmasının tek nedeni, yerel seçimler döneminde İmrahor’daki rantın paylaşılmak istenmesidir.  Halan hafriyatlar taşınıyor. Bunun bir an önce durdurulması gerekiyor. Gördük ki İmrahor Vadisi’nde yer alan dere de doldurulmaya çalışılıyor, Ankara suya hasretken bu yapılan büyük  bir faciadır. Büyükşehir Belediyesi’nin İmrahor Vadisi planlarına dava hazırlığı içerisindeyiz, hazırlıklar bitince dava açacağız” dedi.   

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaradaki-kiyim-yargiya-tasiniyor_116126.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!