Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bulgaristan, Nabucco'yu 'Ulusal Önem Taşıyan'' Proje Olarak Tanımladı

Bulgaristan hükümeti, dün (04 Nisan Çarşamba) gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Nabucco projesini 'ulusal önem taşıyan' proje olarak adlandırdı.

yapi.com.tr / AA
Bulgaristan, Nabucco'yu 'Ulusal Önem Taşıyan'' Proje Olarak Tanımladı

Bulgaristan hükümeti, dün (04 Nisan Çarşamba) gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Nabucco projesini 'ulusal önem taşıyan' proje olarak adlandırdı. Nabucco Gas Pipeline International'ın yazılı açıklamasına göre, projenin transit ülkeleri tarafından 2009'da imzalanan hükümetlerarası anlaşmanın onaylanmasının ardından Bulgaristan Bakanlar Kurulu, Nabucco projesinin ulusal önemini konuyla ilgili Bulgar Hareket Planı (Bulgarian Territory Planning Act) doğrultusunda onayladı.
    
Alınan son kararla Nabucco projesi Kamu Mülkiyeti Kanunu'na göre 'ulusal önem taşıyan' proje olarak ilan edildi. Projenin önceliğini vurgulayan bu statü, devlet tarafından gerçekleştirilen en önemli yatırım girişimlerine veriliyor. Verilen statü ayrıca inşaat izinlerinin alınması ile ilgili prosedürlere kolaylık sağlıyor. Karar, geçiş ülkelerinin imzaladığı hükümetlerarası anlaşmanın yükümlülükleri ile paralellik gösteriyor.
    
Bulgaristan hükümeti geçen ay içerisinde kısa sürede meclisten geçmesi beklenen Proje Destek Anlaşması Taslağı'nın onaylanmasını kabul etmişti. Nabucco projesi çerçevesinde Bulgaristan'da gerçekleştirilen çevresel ve toplumsal etki değerlendirme çalışmaları sürüyor. Bu doğrultuda belediye ve yerel yönetim temsilcilerinin katılımı ile halka açık toplantılar gerçekleştiriliyor ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile danışma toplantıları düzenleniyor.
    
Nabucco Gas Pipeline International GmbH Yönetici Direktörü Reinhard Mitschek, Bulgaristan hükümetinin kararını ve Nabucco boru hattı projesi için yeniden ortaya koyduğu bağlılığı memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederken, ''Nabucco, güney koridorunun lider projesi çünkü Bulgaristan'ın ve Avrupa'nın gaz tedarikini çeşitlendirme konusunda en iyi ticari ve stratejik seçenek. Ulusal öneme haiz olarak tanımlanan bu öncelikli statü Nabucco'ya Bulgaristan sınırları içerisinde daha hızlı uygulama ve inşaat olanağı sunacak'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bulgaristan-nabuccoyu-ulusal-onem-tasiyan-proje-olarak-tanimladi_91427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!