Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bursa'nın Yüzde 70'inin Dönüşüme İhtiyacı Var!

BUSİAD, kent ekonomisinin yanı sıra sektörel değerlendirmelerde bulundu. Bursa'nın kentsel dönüşüme en fazla ihtiyaç duyan illerin başında geldiği belirtilen raporda, şehrin yeniden planlanması gereken alanlarının yüzde 70'i bulduğu açıklandı.

yapi.com.tr
Bursa'nın Yüzde 70'inin Dönüşüme İhtiyacı Var!

BUSİAD, kent ekonomisinin yanı sıra sektörel değerlendirmelerde bulunduğu raporu açıkladı. 2017 yılında da şehrin ekonomisinin lokomotifi otomotiv sektörü olacak. Bursa'nın  kentsel dönüşüme en fazla ihtiyaç duyan illerin başında geldiği belirtilen raporda, şehrin yeniden planlanması gereken alanlarının yüzde 70'i bulduğu açıklandı.

BUSİAD'ın hazırlayıp, kamuoyu ile paylaşılan raporda kentsel dönüşümün önemine dikkat çekilerek şu görüşlere yer verildi:

Otomotiv 2016'da Türkiye imalat sanayisinin lokomotif sektörlerinden biri olmayı sürdürdü. 2016 yılını ortalama yüzde 7-8'lik bir büyümeyle tamamlanması beklenen otomotiv sektörünün 2017 yılı büyümesinin de yüzde 4-5 bandında olacağı tahmin ediliyor. Bu perspektife göre sektörün önümüzdeki yıl da gerek Türkiye, gerek Bursa ekonomisinin lokomotifi olmaya devam edeceği söylenebilir.

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesi gibi kamu yatırımlarının tamamlanmasıyla çekim merkezi olma özelliğini perçinleyecek olan kentte gayrimenkul fiyatlarında önemli artışlar göze çarpmaktadır.

 Konut ve arsa fiyatları

Bursa'da satılık konut fiyatlarının yıllık artışı 2016 yılı Ekim ayı itibarıyla yüzde 24'leri bulmuş durumda. Otomotiv Test Merkezi'nin kurulduğu Yenişehir'den demiryolu projesinin geçmesi, ilçede havaalanı bulunması, İnegöl'ün ise Türkiye'nin en büyük mobilya üreticileri arasında yer alması, yine Türkiye'nin en büyük teknoloji organize sanayi bölgesi projesinin Bursa'nın güney batı üçgenine kuruluyor olması gibi gelişmeler de konut ve arsa fiyatlarının değerlenmesine neden olmakta.

Yeniden planlanmalı

Bursa, kentsel dönüşüme en fazla ihtiyaç duyan illerin başında. Toplam 17 ilçe ve bin 70 mahallesiyle yaklaşık 3 milyonluk bir nüfusa sahip olan şehrin yeniden planlaması gereken alanları yüzde 70'i bulmakta. Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vermiş durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-yuzde-70inin-donusume-ihtiyaci-var_153370.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!