Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bursa’ya 510 Bin Metrekarelik Kent Parkı

Bursa’nın en büyük kent parkı olma özelliği taşıyan Hüdavendigar Kent Parkı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katıldığı törenle hizmete açıldı.

yapi.com.tr
Bursa’ya 510 Bin Metrekarelik Kent Parkı

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, bir kısmı Osmangazi’de bir kısmı da Nilüfer’in Odunluk bölgesinde kalan ve yaklaşık 510 bin metrekarelik alana sahip olan Hüdavendigar Kent Parkı, dikilen 12 yaşın üzerinde 4 bin ağaç, 4 bin lale ve sümbül, 1 milyonun üzerinde çiçek, yüzme havuzu, tenis kortları, spor salonları, spor sahaları, Nilüfer Deresi’nin ıslah edilmesi ve dere üzerine yapılan köprüleri ve göletleri ile adeta yeni bir yaşam alanına dönüştü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bursa’yı sağlıklı ve modern bir geleceğe taşırken, kenti ‘Yeşil’ kimliğiyle yeniden buluşturmayı ilke edindiklerini söyledi. Altepe, “Yeşil Bursa’ya yaklaşık 510 bin metrekarelik alanıyla Hüdavendigar Kent Parkı’nı da kazandırdık. Mevcut kültürparktan 70 bin metrekare daha büyük bir park olan Hüdavendigar Kent Parkı, yeşil alanları, sosyal ve spor aktivite alanlarıyla bölge halkının ve Bursalıların nefes aldığı bir yaşam merkezi olacak” dedi.

Projenin Mihraplı Park ile bütünleştirildiğini ifade eden Altepe, Hüdavendigar Kent Parkı’nın batı bölümünde spor alanları ve tesislerinin bulunduğunu da belirterek, “Nilüfer Deresi ve tasarlanan yapay gölet çevresinde seyir ve gezinti alanları, yeme-içme birimleri konumlandırıldı. Faaliyet birimlerinin olduğu yerlerden kontrollü girişler verildi ve tüm parkın kentle bütünleşmesi sağlandı. Otopark alanının da bulunduğu Hüdavendigar Kent Parkı, kapsamlı spor ve dinlence faaliyetlerinin bulunduğu bir mekan olarak bölgeye ayrı bir değer kattı” diye konuştu.

Toplam maliyeti 42 milyon TL

Hüdavendigar Kent Parkı’nda yaklaşık 200 dekarlık yeşil alanın bulunduğunu söyleyen Altepe, 4 kilometrelik su kenarı gezinti alanı da bulunan parkta açık aktivite ve piknik alanları, gölet, çocuk oyun ve spor alanları, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları, meydanlar, dinlenme ve seyir alanları, otopark alanları taşıt, yaya ve servis yolları ile seyir terası ve köprüleri, gözlem kuleleri, ağaçlı meydan, çim alanlar, dinlenme alanları, çiçeklik alanlar ve bitki gösteri alanları, giriş meydanları ve duvarları çok sayıda ağaç park genelinde dikilmiş ve çevresinde oturma alanları düzenlendiğini kaydetti. Altepe, 510 bin metrekarelik alanda biyolojik gölet, 5 cafe, 1 kapalı yüzme havuzu, 2 kapalı tenis kortu, 15 adet açık tenis kortu, 7 basketbol sahası, 6 halı saha, 7 çocuk oyun alanı, 16 büfe, 4 giriş kapısı ve Nilüfer Deresi üzerinde 3 adet yaya köprüsü ve çevre düzenlemesi yapıldığını anlattı.

Altepe, yaklaşık 400 bin metrekarelik alanın çimlendirildiğini, 5 binin üzerinde ağacın da dikiminin yapıldığını ifade etti. Altepe, parkın toplam maliyetinin 42 milyon TL olduğunu da sözlerine ekledi.

Bakan Müezzinoğlu’ndan gençlere spor yapın çağrısı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da konuşmasında, Bursa’nın değerine değer katan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür ederek, “Sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı toplumları hedeflerken, sağlıklı şehirleri de önemsiyoruz. Bursa’nın yeşil kimliğini bu parkla daha da pekiştiren Başkan Altepe’ye teşekkür ediyorum. Daha önce burada yürüyüş ve spor yapma imkanı buldum. Gençler ve çocuklarımız başta olmak üzere tüm Bursalılar, sağlıklı beslensinler ve spor yapsınlar” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursaya-510-bin-metrekarelik-kent-parki_131078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!