Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Büyük ‘Sit’ Tartışması Yine Başlıyor

Hükümetin 2 yıl önce gündeme getirdiği, içindeki bazı düzenlemeler nedeniyle tartışma konusu olan Biyolojik Çeşitlilik Tasarısı, yeniden geliyor.

yapi.com.tr
Büyük ‘Sit’ Tartışması Yine Başlıyor

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, tasarı, sit alanlarını yeniden değerlendirmek için yeni bir kurul oluşturuyor. Çevreciler, yeni kurulun bazı alanların “korumasını” kaldıracağı endişesi taşıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ise kurulun öğretim üyeleri ve uzmanlardan oluşacağı için sit alanlarının daha iyi korunacağını, uluslararası tanımlara göre yeniden statü verileceğini savunuyor.

Tarih ve doğaya ayrı kurul

Ak Parti, TBMM’nin haziran sonunda gireceği tatil öncesinde, Meclis’te bekleyen Biyolojik Çeşitliliğin Korunması Tasarısını yasalaştırmayı planlıyor. Tasarı, doğal alanlarla ilgili koruma kararını Orman ve Su İşleri Bakanlığı bünyesinde kurulacak, “Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Kuruluna” verecek. Bu kurul, daha önce ilan edilen doğal sit alanlarını gözden geçirecek.  Bu durum, İkizdere gibi bazı doğal sit alanlarında koruma kararının kaldırılması riskini taşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, bundan sonra sadece üzerinde tarihi eser bulunan kültür alanları için karar alabilecek. Tasarı, bir dizi uygulama da başlatıyor. Buna göre, Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Kurulu oluşturulacak. 20 kişilik kurulda, akademisyenler ve sivil toplum örgütleri temsil edilecek. İllerde de, “Mahalli biyolojik çeşitlilik kurulları” oluşturulacak. Bakanlık yetkilileri, sit alanlarına karar verecek kurulun yapısının genişletileceğini, üniversite hocaları ve uzman kişilerin kurula alınacağını belirterek, “Sit kararlarını kaldırmak, yapılaşmaya açmak gibi bir şey kesinlikle yok. Koruma alanlarını kademelendireceğiz. Uluslararası tanımlara göre koruma statüleri getirilecek. İtiraz edenler yanlış biliyor. Koruma daha özenli ve katı olacak” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-sit-tartismasi-yine-basliyor_120089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!