Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Süper Sit Alanı, Ne Demek?"

Ekoloji örgütleri SİT alanlarını HES yapımına açması beklenen ilke kararlarını tanımayacaklarını açıkladı. “‘SİT’te üstün özellikler yoksa HES yapılabilir’ ifadesiyle kastedilenin açıklamasını bekliyoruz” dediler.

yapi.com.tr
"Süper Sit Alanı, Ne Demek?"

Karadeniz İsyandadır ve Ekoloji Kolektifi örgütleri yaptıkları yazılı açıklamayla geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de ilan edilen ve Doğal SİT Alanları'nda HES Projesi (Hidroelektrik Santral) yapımının önünü açan ilke kararlarını tanımayacaklarını duyurdular. Birgün Gazetesi'nin haberine göre, açıklamada SİT'lerde koruma hukuku uygulanmasından ziyade, HES'ler uğruna ender özellikler bulunduran alanlarda ekosistem ve canlı yaşamını yok edecek bir ilke kararına imza atıldığı ve doğal sitlerin koruma statüsünün ortadan kaldırılmaya çalışıldığına dikkat çekildi.

Sit alanları korunuyordu

Kararlara göre Bakanlar Kurulu doğa varlığının SİT statüsüyle ilgili yeniden bir değerlendirme yapıncaya kadar, 1'inci, 2'nci ve 3'üncü derece doğal sit alanlarında, "Bölge halkının su kullanım ihtiyaçlarının dikkate alınması, Ekolojik ihtiyaç debisinin belirlenerek biyolojik çeşitliliğin devamını sağlayacak şekilde teminat altına alınması, Projelerin balık türlerinin geçişine izin verilecek şekilde düzenlenmesi, Proje ile yaban hayvanlarının geçişlerinin engellenmesi halinde uygun geçiş alanlarının oluşturulması" şartlarıyla SİT alanlarında HES taleplerine izin verilebileceği şartı doğdu. Böylece Bakanlar Kurulu 1. Derece sit alanı olsa bile alana HES yapımına izin verebilir. Bu maddeler 'üstün ekolojik özellikler' ismiyle anılarak halihazırda SİT alanlarında olan kurallar Bakanlar Kurulu tarafından bir bakıma 'yeni olarak' sunuluyor.

"Süper Sit alanı, ne demek?"

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Üstün ekosistem kavramı ile doğal SİT alanı kavramının içinin boşaltılması planlanıyor. Doğal sitleri, sipariş ekolojik temelli bilimsel raporlarla kaldırmayı hesap ettiğinizi de biliyoruz. Bu raporlarla bilim ve gerçeğin kamufle edildiğini görüyoruz, her türlü hukuki girişimde bulunacağız. Doğal SİT’lerde “ekstra”, “üstün”, “mega” özellik aranması manidar değilse nedir! Bu özellikler yoksa HES yapılabilir” derken ne anlaşılması gerektiğinin  açıklamasını bekliyoruz. Doğal alanları, doğal sit alanlarını rantınıza teslim etmeyeceğiz. kararlarınıza karşı mücadele edeceğiz"

Koruma alanı kararını Bakanlık veriyor

6094 sayılı yasa ile 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kanunu’na eklenen ve “doğal sit alanlarında ilgili koruma bölge kurulunun olumlu görüşü alınmak kaydıyla elektrik üretim tesislerinin kurulmasına izin verilir” düzenlemesini içeren ek fıkra ile koruma mevzuatı açısından 3. Derece sit alanlarında özellikle HES, RES yapılmasının önü açılmıştı.

2012’de  yürürlüğe konan “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik” hükümleri ile 1. Derece doğal sit alanı niteliğindeki alanlar da Bakanlıkça yeniden gözden geçirilmeye başlanmıştı. Bu kanuna göre koruma alanı kararı Bakanlar Kurulu kararıyla verilebilecekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/super-sit-alani-ne-demek_123719.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!