Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Büyük Tehlike: 4’ten 1’e Düşürüldü!

İnşaat sektörünün hızla geliştiği Ankara’da sayısı her geçen gün artan kule vinçler, gerekli kontroller yapılmadığı taktirde çevresine tehlike saçıyor. MMO Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu, kontrol konusunda işverenlerin maliyetten kaçtığını belirterek, “Yeni yönetmeliğe göre yılda 4 kez yapılan testler de 1’e düşürüldü” dedi.

yapi.com.tr
Büyük Tehlike: 4’ten 1’e Düşürüldü!

İstanbul Beylikdüzü ve Adana’da bir hafta aralıklarla yaşanan, 2 kişinin ölümüne, 2 kişinin de yaralanmasına neden olan vinç kazaları, ‘vinçlerde iş sağlığı ve güvenliği’ konusunu gündeme getirdi.

150-200 işçinin yapabileceği işi tek başına yapabilen kule vinçler, yeterli önlem alınmadığı zaman felaketlere yol açabiliyor. Ankara’da son yıllarda sayısı her geçen gün artan kule vinçler, inşaat sektörünün ‘olmazsa olmazlarından’ biri olarak gösteriliyor. Hürriyet Gazetesi'nden Mert Gökhan Koç'un haberine göre, Makine Mühendisleri Odası (MMO) Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Ercüment Çervatoğlu, iş ekipmanının belirli aralıklarla zorlayıcı teste tabi tutulduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

Denetim azaldıkça, risk artıyor

“Vinçler için deney katsayısı 1.25’dir. 10 tonluk bir vinç, 12.5 tonluk bir deney ağırlığı ile test edilir. Testten geçmeyen ekipman kullanılmamalıdır. 1475 sayılı iş kanununa göre çıkarılan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünde (1974) bu katsayı 1.5’idi ve her 3 ayda bir kaldırma araçlarının periyodik teste tabi tutulması istenirdi. 6331 sayılı İSG Kanununa göre 25.4.2013’te çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğine göre bu süre 1 yıla çıkarılmıştır. Bu test senede en az 4 kere bu test yapılır iken 1’e düşürülmüştür. Bu da riskleri arttıracaktır.”

Önüne gelen, kontrol yapabiliyor

İSG alanındaki tüm denetimlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından yapıldığını ifade eden Çervatoğlu, şöyle konuştu:

“Tüm eksiklikler işverenin sorumluluğundadır. Ancak, ÇSGB’nin tüm iş yerlerini denetlemesi elindeki bu kadro ile mümkün değildir. Genelde iş kazası sonucu iş yerlerine gidilmektedir. Periyodik kontrol ise, bu konuda yeterli olan Makina Mühendisleri, teknikerler ve yüksek teknikerler yapabilmektedir. MMO bu konuda TÜRKAK tarafından akredite edilmiş bir kamu kurumudur. Ancak şu andaki mevzuata göre bu periyodik kontrollerin akreditasyonu istenilmemekte, her önüne gelen tarafından yapılabilmektedir.”

Maliyet yükseliyor işveren kaçıyor

Vinçlerin doğru kurulmaması, bakım ve periyodik kontrollerinin yapılmamış olmasının güvensiz durumlara yol açabileceğini söyleyen Çervatoğlu, “Kule vincin kurulması, kullanılması ve sökülmesi aşamalarının hepsinde gerekenler yapılmış olmalıdır. Operatör belgeli olmalıdır. Burada işverene büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Sağlıklı bir iş ekipmanı ve iyi bir operatör ile yapılacak çalışmalarda riskler azalacaktır, ancak bunlar da maliyeti yükselteceği için işverenler bu durumu tercih etmemektedir” diye konuştu.

Otomobil üstüne devrildi

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da 40 metre yüksekliğindeki bir vinç henüz belirlenemeyen bir nedenle bir ayağının yerden kopması sonucunda işçilerin üstüne devrildi. Basri Cihangir olay yerinde hayatını kaybederken Mustafa Polat ile Mehmet Tuncel ise ağır yaralandı. Yaklaşık bir hafta sonrada , Adana’da yol inşaatında çalışan 300 ton kaldırma kapasiteli bir vinç Adem Göller yönetimindeki otomobilin üstüne düştü, sürücü ezilerek can verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-tehlike-4ten-1e-dusuruldu_119389.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!