Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

KOBİ’ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Kılavuzu

Garanti Bankası'nın KOBİ'lere rehberlik etmesi amacıyla PERYÖN ile birlikte dijital ortamda hazırladığı 'KOBİ’lere Özel İş Sağlığı ve Güvenliği Kılavuzu', işletmelerin gelişmelere ve yasal düzenlemelere geç kalmadan uyum sağlamalarına yardımcı olacak.

yapi.com.tr / AA
KOBİ’ler için İş Sağlığı ve Güvenliği Kılavuzu

Garanti Bankası'nın Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) iş birliğiyle KOBİ'leri bilinçlendirmek amacıyla düzenlediği 'İş Sağlığı ve Güvenliği' konulu KOBİLGİ toplantısı, 18 Mart Salı günü İkitelli OSB Başkanlık Binası'nda gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, Eylül 2011’den bu yana gerçekleştirdikleri KOBİLGİ toplantılarıyla, ekonomi gündemini derinden etkileyen Yeni Türk Ticaret Kanunu, Yeni Teşvik Yasası gibi düzenlemeleri ele aldıklarını kaydetti. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndaki değişiklikleri ele alacağız" dedi. Ortaya çıkan yeni gelişmelere uyum sağlama yöntemlerini konuşarak, birlikte hazırladıkları kılavuzu tanıtacaklarını anlatan Karadere, şunları kaydetti:

"Son yıllarda ülkemizde yaşanan hızlı sanayileşme ve teknolojik gelişmeler sonucunda, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili bazı farklı ihtiyaçlar doğdu. Örneğin, 2010’da gerçekleştirilen Avrupa İş Koşulları araştırmasına Türkiye’den katılanlar, Avrupa Birliği ülkelerinin çalışanlarına göre iş koşullarının daha ağır ve yıpratıcı olduğunu belirtiyor. Yaptıkları işlerin Avrupalı meslektaşlarına göre çok daha fazla risk taşıdığına inanıyor".


Karadere, diğer yandan, TÜİK’in 2013 yılında yaptığı İş Kazaları ve İşe Bağlı Sağlık Problemleri Araştırması’na göre, Türkiye genelinde son 12 ay içinde istihdam edilenlerin yüzde 2,3’ünün, bir iş kazası geçirdiğini dile getirerek, "Araştırma, bu kişilerin yüzde 63,7’sinin geçirdiği iş kazası nedeniyle belirli sürelerde işinden uzak kaldığını gösteriyor. Oysa, iş kazalarından uzak, tehlikesiz ve sağlıklı bir ortam sağlamak, KOBİ’lerin önceliği olmalı. Sürdürülebilir yönetim düşleyen, küresel rekabetle başa çıkmayı hedefleyen tüm KOBİ’lerin bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor" diye konuştu.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda yapılan değişikliklerle, işyerlerindeki mevcut şartların iyileştirilmesi, işveren ve çalışanların sorumluluk ve haklarının yeniden tanımlanmasının amaçlandığını anlatan Karadere, Türkiye'yi 'marka ülke' olma hedefine yaklaştıracak önemli bir adım atıldığını belirtti.

KOBİ’lerin, iş sağlığı ve güvenliği alanında somut adımlar atabilmesi için ellerinden gelen desteği sağlamaya çalıştıklarına vurgu yapan Karadere, "İş hayatındaki en önemli değerin 'insan' olmasından hareketle, PERYÖN ve Garanti Bankası olarak, 'KOBİ’ler İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Kılavuzu'nu oluşturduk. Kılavuz, PERYÖN İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Grubu tarafından, bilimsel veriler ışığında ve titizlikle hazırlandı. KOBİ’lerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir bilgi seti oluşturuldu. Dijital ortamda büyük bir özenle hazırladığımız ve 'garanti.com.tr' üzerinden de ulaşılabilen kılavuzun, Türkiye’de iş kazalarını önleme kültürünün oluşmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Karadere, bu kültürün yaygınlaşmasının, evrensel ve vazgeçilemez 'yaşama hakkı'nı her şeyin üzerinde tutarak, iş kazaları nedeniyle yitirilen veya sakatlanan insan sayısını minimum seviyelere indireceğini ifade etti.
 
"KOBİ’lerin iş güvenliği konusunda hala ciddi eksiklikleri var"  

PERYÖN Yönetim Kurulu Başkanı Yiğit Oğuz Duman da Garanti Bankası ile birlikte bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri KOBİLGİ Toplantıları’na son derece önem verdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/kobiler-icin-is-sagligi-ve-guvenligi-kilavuzu_118460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!