Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Büyükada Çirkinleşiyor, Tıpkı İstanbul Gibi"

Büyükada’daki Seferoğlu Tesisleri inşaatına adalıların tepkisi büyük. Ada sakinleri, “Yeni inşaatlar yüzünden huzur kalmadı. Yüzlerce ağaç kestiler, adamız her geçen gün çirkinleşiyor. Tıpkı İstanbul gibi” diyor.

yapi.com.tr
"Büyükada Çirkinleşiyor, Tıpkı İstanbul Gibi"

Büyükada’da, sit alanı içinde inşa edilen ve adanın siluetini tehdit eden Seferoğlu Tesisleri haberinin Taraf’ta yayımlanmasından sonra adalılar yeni yapılaşmalara çok tepkili. Taraf Gazetesi’nin haberine göre adalılar, Seferoğlu Tesisleri gibi büyük yapıları istemediklerini söyleyerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şikâyetlerini dikkate almadığını ifade ettiler. Adalılar, adanın gittikçe çirkinleştiğini, ada yararına artık hiçbir çalışmanın olmadığını da vurguladı.

Şikayet edildi ama sonuç yok

İstanbul Büyükada’da başlayan yapılaşma, hem tarihi görünümü hem de yeşil dokuyu tehdit ediyor. Son olarak Seferoğlu Tesisleri site inşaatı, ada sakinlerinin tepkisini çekti. Ada halkı, rahatsızlığını Büyükşehir ve Adalar Belediyesine yaptığı şikâyetle dile getirdi ancak hiçbir sonuç alamadı. Şikâyetler üzerine firma, yapıların üzerine branda gerse de gemilerle getirilen iş makinelerini gören ada sakinleri tepki göstermeye devam etti. Gelişmelerden sonra Büyükada’ya giderek adalılarla yeni yapılaşma hakkında konuştuk.

"Çevre kirliliği gittikçe artıyor"

 Meliha Gündüz(48): “Ev hanımıyım, sekiz yıldır yaz tatillerini adada geçiriyorum. Ada daha önce çok sakindi. Huzur doluydu. Ancak yeni inşaatlar ve siteleşmeler yüzünden yazları gürültüden duramıyoruz. Bütün adalılar gibi ben de bu durumdan çok şikâyetçiyim. Adadaki çevre kirliği de gittikçe artıyor. Adamız geçtikçe çirkinleşiyor.”

"Adanın yararına bir şey yapılmıyor"

Vahap Başar emekli (67): “Doğma büyüme adalıyım. Yapılan yapılar adanın görüntüsünü bozdu. Bu inşaatı yapanlar adaya sonradan gelenler. Çünkü gerçek adalılar böyle bir şey yapmazlar. Artık adanın yararına hiçbir şey yapılmıyor.”

"Buralar için endişeliyiz"

Yücel Akpınar emekli (67): “Seferoğlu Tesisleri’nin yapıldığı yerde yüzlerce ağaç kestiler. Adanın yapısını değiştirdiler. Ben 67 yıldır adalıyım. Buraları çok iyi bilirim. Tesislerin tam bitişiğinde tarihi bir ev var. Ayrıca tesislerin içinde de yanmış tarihî bir ev var. O tarihi eve ne oldu bilmiyoruz. Ada için gerçekten endişeliyiz.”

"Adayı mahvettiler"

Adada olup bitenle ilgili sokaklarda adalılarla konuştuğumuz sırada 77 yaşında olduğunu öğrendiğimiz Fadime Teyze bir anda balkondan bağırmaya başladı: “Adayı mahvettiler. İstanbul gibi hep yeni binalar yapıyorlar. Bunları da yazın ki insanlar burada olup biteni görsün” dedi.

"Adaların imara açılmasına itiraz ediyoruz”

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi de Yassıada’nın kültürel ve turizm amaçlı imara açılmasına karşı imar planına itiraz etti. Sivriada için de itiraz edilecek. Parti itiraz açıklamasında adaların imara açılmasının üst ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planına, Adalar Belediyesi sorumluluğundaki yürütülen Koruma Amaçlı İmar Planın bütünselliğine, Marmara Denizi ve Adaların ekolojik florasına, tarihi ve doğal değerlere uygun olmadığı belirtildi. “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, merkezden yaptıkları plan tadilatları ile yerelde yaşayanların ve seçilenlerin iradesinin yok sayılarak İstanbul’un en önemli tarihi ve doğal mirasının imara açılmasına itiraz ediyoruz. “Hükümeti, merkezin yerel yönetimler üzerindeki vesayet rejimini terk ederek yerinden yönetim mekanizmalarını işleterek katılımcı ve demokratik karar süreçlerini uygulamaya, Yassıada ve Sivriada’nın tarihi değerlerini korunmaya çağırıyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyukada-cirkinlesiyor-tipki-istanbul-gibi_110799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!