Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Büyükada'da Cami Talebi Yok"

Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, Büyükada sahilinde yeni cami yapılacağına dair iddiaları yalanladı. "Büyükada'da dört cami var. Yenisini yapmak yerine mevcut mekanlar yenilenip iyileştirilebilir" dedi.

yapi.com.tr
1 "Büyükada'da Cami Talebi Yok"

Geçtiğimiz günlerde, Büyükada çarşı içinde yer alan ve AYEDAŞ tarafından Adalar Bölge Müdürlüğü olarak kullanılan binanın bulunduğu arazi cami yapılmak üzere Hazine'ye devredildiğine dair haberler çıkmış, AYEDAŞ Adalar Bölge Müdürü Cengiz Aktür, TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından kendilerine, "arazinin cami yapılmak üzere Hazine'ye devredildiği" ifadelerinin yer aldığı tebliğin yapıldığını söylemişti.

Bianet'e konuşan Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, söz konusu 1/5000'lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı'nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kasım 2011'de kabul edildiğini, ancak cami yapılacağı iddia edilen binanın konut ve ticaret alanında kaldığını belirtti.

İmar planının notlar bölümünde, adalarda mevcut ibadethanelerin yeterli olması nedeniyle dini tesisler için yer öngörülmediğini belirten Farsakoğlu, "Her yerde olduğu gibi, Adalar'da da dini hizmetlere yönelik talep olursa ilgili kurumlar bir değerlendirme yapıp karar verir. Ama bize intikal eden resmi ya da gayrı resmi bir başvuru mevcut değil" diye konuştu.

Farsakoğlu cami yapılması için mevcut imar planlarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi ve bahsedilen AYEDAŞ binasının bitişiğinde içkili lokantalar, marketler ve eğlence mekanları bulunduğunu hatırlattı.

MustafaMustafa Farsakoğlu"Turistler ibadete değil, gezmeye geliyor"

Farsakoğlu'yla konuşurken yanımıza gelen Büyükada sakinleri "Camiye harcanacak para hastaneye aktarılsın. Burada en büyük ihtiyacımız bu" dedi.

Farsakoğlu, "İnsanlar sağlık, ulaşım, eğitim konusunda kaygılı. Bu yüzden kışın Ankara'ya gidiyorlar. Şu anda Büyükada'da dört cami var ve bunların bazıları sağlıklı yapılar değil. Yeni cami yerine mevcut mekanlar yenilenip iyileştirilebilir" diye konuştu.

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaz aylarında yaşanan Arap turist akını nedeniyle mevcut camilerin yetersiz kaldığı gerekçesiyle cami yapılması talimatı verdiği" haberlerine değinen Farsakoğlu, "Arap turistler buraya ibadet etmeye değil, gezmeye geliyor" dedi.

Adalarda toplam yedi cami, üç sinagog, bir cemevi ve 19 kilise/manastır yer alıyor. (ÇT)

* Fotoğraflar: Leyla İşbilir

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyukadada-cami-talebi-yok_103216.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Selamun Aleyküm Geçen yıl Büyükada'ya gittiğimde namaz kılmak o kadar zordu ki. Çarşı bölgesinde gelen yabancı turistlerle beraber 60 m² işyerinin üst katlarını camii olarak kullanmak zorundasınız. Bu ufak alanda tuvalet ve şadırvan da var. fatih Uşaklı YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!