Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çapaklı’daki Enerji Tesisi için Acele Kamulaştırma

Salihli’de Ege Biyogaz Enerji Santrali’nin yapımı için Çapaklı köyündeki 5 parsele acele kamulaştırma kararı çıkartıldı.

yapi.com.tr
Çapaklı’daki Enerji Tesisi için Acele Kamulaştırma

Manisa’nın Salihli ilçesi Çapaklı köyünde Ege Biyogaz Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Biyogaz Enerji Santrali ve Gübre Üretim Tesisi yapılmak isteniyor. Köylüler ve yaşam savunucuları kurulmak istenen enerji santraline karşı iptal davası açtı.

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre; Çapaklı köyünde bulunan tesisin yapılacağı bölgedeki 135 ada, 52, 53, 54, 55 ve 56 parsel numaralı taşınmazların, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması yönünde karar çıkartıldı. Karar Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı.

Acele kamulaştırma kararıyla ilgili açıklama yapan Salihli Çevre Derneği Başkanı Av. Seçil Ege Değerli, “Acele Kamulaştırma işlemi aslında eskiden beri var olan idari bir işlem. Ancak acele kamulaştırma kararı devletin savaş ve doğal afet gibi olağanüstü hallerde yapacağı işlemleri, normal kamulaştırma sürecinde vakit kaybetmemesi için yaptığı istisnai bir iştir. Fakat bu iktidar döneminde acele kamulaştırma normal bir uygulama haline geldi. Biz Çapaklı’da bu kadar büyük bir projenin de bu proje sahasıyla da sınırlı kalmayacağını tahmin ediyorduk. Bugün bu tahminimiz maalesef doğru çıktı. Santral sahasının yanındaki üzerinde bağların, zeytinliklerin bulunduğu ve mutlak tarım arazisi olan 5 araziye el konuldu. Bunun hukuki bir açıklaması olmadığı için fiili olarak el koymadır. Acele kamulaştırma kararına karşı idare mahkemesinde iptal davası açacağız. Ederi ne olursa olsun halkın topraklarına sahip çıkacağız.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/capaklidaki-enerji-tesisi-icin-acele-kamulastirma_181947.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!