Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Acele Kamulaştırma ile Vatandaşın Arazisi Şirketlere Veriliyor

Yalnızca istisnai durumlarda uygulanması gereken “acele kamulaştırma” genel uygulama haline geldi. Son olarak Salihli Çapaklı köyünde biyogaz tesisi için 100 dekar tarım alanına el konuldu.

yapi.com.tr
Acele Kamulaştırma ile Vatandaşın Arazisi Şirketlere Veriliyor

Acele kamulaştırma kararlarının sayısı yıldan yıla artarken, özel sektör için de bu yol kullanılır oldu. Yasa gereği sadece istisnai durumlarda uygulanması gereken “acele kamulaştırma” genel uygulama haline geldi. 2004’ten bu yana tam 1609 “acele kamulaştırma” kararı çıkarıldı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre; Kamulaştırma Yasası’nın 27. maddesinde acele kamulaştırma “el koyma” olarak tarif ediliyor. Her geçen yıl kamulaştırma kararlarının sayısı da artıyor. Bu kararların büyük bir bölümü enerji yatırımları ile ilgili ve çoğunluğu da özel sektör yatırımları için alındı. İktidarın acele kamulaştırmalarının son örneği Salihli Çapaklı köyünde yaşandı.

Özel sektör tarafından kurulması planlanan biyogaz tesisine köylüler karşı çıktı. Kararla biyogaz tesisi alanı yakınındaki 100 dekar büyüklüğündeki 5 parsel tarım alanına devlet tarafından el konuldu.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, “Çapaklı’ya biyogaz tesisi kurmak isteyen şirket, temmuz ayında gerekli izinleri almadan bölgede yol yapımı için iş makineleriyle girmiş ancak köylülerin direnişiyle çalışmaları durdurmuştu. En başından beri hukuk dışı yollarla faaliyet gösteren şirket, şimdi de arkasına devletin gücünü alarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırma kararı çıkarılmasını sağladı. Sırtını Saray’a ve iktidara dayayan istediği kararı çıkarıyor.” dedi.

Bakıroğlu, artık “el koymanın” adının “acele kamulaştırma” olduğunu söyledi. Yasaya göre yol, hastane, okul yapımı, savaş, afet, salgın hastalık gibi olağanüstü durumlarda devlet yatırımlarının hızla tamamlanması için bu istimlak yöntemine başvurulabileceğini belirten Bakırlıoğlu, ancak Çapaklı Köyü’nde olduğu gibi özel sektörün yatırımı için bu işlemin yapılmasının, vatandaşın malına el konulmasının yasal olmadığını vurguladı.

Bakırlıoğlu, “İstimlakı devlet yapacak, parasını devlet ödeyecek, arazi şirkete bedava verilecek ve şirket burada santral kurarak cebini dolduracak. Olan devletin parasına, vatandaşın malına olacak. Özel sektör, vatandaşın malına çöksün, parasını da devlet ödesin diye bu kanun çıkarılmamıştır.” değerlendirmesini yaptı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/acele-kamulastirma-ile-vatandasin-arazisi-sirketlere-veriliyor_182039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!