Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Cebeci Stadyumu’nun Millet Bahçesi Yapılmasına Dava

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cebeci Stadyumu’nun yıkılarak, alanına millet bahçesi ve cami yapılmasına ilişkin planın yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açtı.

yapi.com.tr
Cebeci Stadyumu’nun Millet Bahçesi Yapılmasına Dava

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, daha önce Cumhuriyetin planlama ve kentleşme politikalarının bellek ve simge mekanlarından olan Cebeci Stadyumu’nun yıkılarak, alanına millet bahçesi ve cami yapılmasına ilişkin planı gündeme getirmişti. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, plan askıdan iner inmez, planın yürütmesinin durdurulması ve takiben iptali talebiyle Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Cebeci İnönü Stadyumu Ankara'nın kentsel hafıza ve mihenk taşlarından biridir. Cumhuriyetin planlama ve kentleşme politikalarının bellek ve simge mekanlarındandır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak Cumhuriyet değerlerini korumaya devam edeceğiz. Telafisi imkansız zararlar verilmeden planın yürütmesi durdurulmalı ve plan iptal edilmelidir.” dedi.

Cebeci Stadı ve tüm parseli canlandırılarak, bir bütün olarak korunmalıdır
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “İktidar Cumhuriyet değerlerinin yok edilmesine yönelik rövanşist bakış açısını hızla terk etmelidir. Cebeci Stadı'nın bir bütün olarak tüm parseli ve çevresiyle canlandırılarak korunmasının sağlanması gerekirken, Cebeci Stadyumu’nun yıkılarak, alanına millet bahçesi ve cami yapılmasına ilişkin plan hazırlanıyor. Söz konusu 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Hükümleri ve 3194 sayılı İmar Kanununun 9. Maddesi uyarınca resen onaylanan Çankaya ilçesi Erzurum Mahallesi 6047 da 11-12 parsellere ilişkin Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca hazırlanan 1/25000 ölçekli Nazım İmar Planı, 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı işleminin, öncelikle yürütmesinin durdurulması ve takiben iptali için dava açtık.” dedi.

“Bu plan ile Cumhuriyetin spor alanlarına yönelik bakış açısını yok etmek amaçlanıyor. Millet bahçesi yaklaşımı iktidarın rejimle hesaplaşma sürecinde, ideolojik ve rant kaygılarıyla gündeme getirilmiştir. Nerede bir millet bahçesi varsa, ya Cumhuriyet değerlerini yok etmektedir ya da rant odaklı projelerin bahçesi olarak tasarlanmaktadır. Bu plan da bunun bir örneğidir.” diyen Candan sözlerine şöyle devam etti:

“Cebeci Stadı, sadece işlevi değil, kentsel yaşam ile olan ilişkisi ve geçmişe tanıklığı ile bellek değeri taşımaktadır. Cumhuriyet ideolojisini temsil eden mekanlara yönelik bir ideolojik dönüşüm içerisinde olan iktidar, adında ve mekanında Cumhuriyeti hatırlatan hangi yapı varsa yıkıyor, içini boşaltıyor, kimliksizleştiriyor. Belleğimizin sıfırlanmasına izin vermeyeceğiz. Süreci titizlikle takip edeceğiz Cebeci Stadı Cumhuriyet’in kentsel ölçekte spor alanlarına bakışının bir yansıması olarak 1920'li yıllardan bu yana gelmiştir. İlk zamanlarda çeşitli spor ve eğlence faaliyetlerinin yer aldığı daha sonra Ankara'nın ilk resmi futbol maçlarının oynandığı bugüne kadar açık olan stat, spor alanı olarak hizmet vermiştir. Yoğun bir yapılaşma dokusunun içinde kentin az bulunur açık alanlarından birini de oluşturmaktadır. Ankara’da 19 Mayıs Stadyumunun yıkılması ile Cumhuriyetin spor alanlarına yönelik bakış açısının son örneği olan Cebeci Stadyumu’nun yıkılması ve yerine cami ve millet bahçesi yapılması alanın bellek değerini yok edecektir. Sosyal bir niteliği olan anı değeri, geçmişle olan bağlarımızı canlı tutan, belli bir zaman kesitindeki yaşamımızı hatırlamamıza yardımcı olan ve ‘insan’ öğesinin odak noktasında bulunduğu bir kavramdır.”

Candan, “Kentin Hafıza Mekânları kapsamında çok önemli bir yer tutan, ayrıca sürekli değerlerinden ödün vererek kimliğini kaybetmekte olan Ankara’nın önemli mihenk taşlarından biri olan Cebeci Stadının bir bütün olarak, tüm parseli ve çevresi ile birlikte canlandırılarak korunmasının sağlanması oldukça önemlidir. Stadın yıkılarak yerine millet bahçesi ve cami kullanımlarının getirilmesi tüm bölgenin tüm tarihsel anlamını değiştirecek ve kentin kimliksiz, geçmişsiz bir parçası haline dönüştürecektir.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cebeci-stadyumunun-millet-bahcesi-yapilmasina-dava_183784.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!