Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Cenazenizi AVM Değil, Bakkal Kaldırır'

TMMOB Mimarlar Odası eski Başkanı Oktay Ekinci, "AVM'ler giderek artıyor. New York'ta 7, İstanbul'da 93 alışveriş merkezi var. Alışverişinizi AVM'den yaparsınız ama cenazenizi bakkal kaldırır" dedi.

yapi.com.tr
'Cenazenizi AVM Değil, Bakkal Kaldırır'

Bursa'da düzenlenen 'Bursa 4'üncü Kent Sempozyumu'nda konuşan TMMOB Mimarlar Odası eski Başkanı Oktay Ekinci, alışveriş merkezi sayısının artmasını eleştirdi. Ekinci, "AVM'ler giderek artıyor. New York 'ta 7, İstanbul 'da 93 alışveriş merkezi var. Alışverişinizi AVM'den yaparsınız ama cenazenizi bakkal kaldırır" dedi.

DHA'nın haberine göre, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu tarafından düzenlenen Kent Sempozyumu'nda, 'Kent ve Kimlik' konulu konuşma yapan TMMOB Mimarlar Odası eski Başkanı Oktay Ekinci, kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştirdi. Türkiye 'de mahalle kültürünün yok olduğunu söyleyen Ekinci, kentlerin teknoloji ilerledikçe ekonomi değiştikçe dönüştüğünü kaydetti.

Türkiye'de toplumun kabul ettiği kentsel dönüşümün aslında kentsel dönüştürüm olduğunu söyleyen Oktay Ekinci, bugün geçerli olan kentleşmenin, göçe dayalı ve plansız olduğunu savundu.

Türkiye'de artık mahalle kültürünün yok olduğunu belirten Ekinci, "Bunun yerine siteler geldi. Sitelerde kimse birbirini tanımıyor. Ben sokak çocuğuyum. 'Estağfurullah' diyeceksiniz ama ben bununla gurur duyuyorum. Biz sokakta büyüdük. Bugün gençler bunu bilmiyor" diye konuştu.

"Newl York'ta 7, İstanbul'da 93 AVM var"

Oktay Ekinci, Türkiye'de alışveriş merkezlerinin plansız bir şekilde arttığını anlattı. Ekinci, bakkal samimiyetinin, alışveriş merkezlerinde olmadığını vurgularken şöyle konuştu: "Kredi kartları ile cebinizdeki 1 kuruşu bile almaya çalışıyorlar. Bakkal sahibini bilirsiniz, karşınızdadır. Kiminle muhatap olduğunuzu bilirsiniz. Alışveriş merkezinin sahibi kim? Giriyorsunuz AVM'ye bir sürü raf, marka. Kimse birbirini tanımıyor. Esnaf yok. Tek insanlığınız alışveriş sepeti ile önünüze geçen birisine yer vermek. Kim bu AVM'lerin sahibi. Oradaki sümüklü kızlar mı? New York'ta 7, İstanbul'da 93 alışveriş merkezi var. Alışverişinizi AVM'den yaparsınız ama cenazenizi bakkal kaldırır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/cenazenizi-avm-degil-bakkal-kaldirir_109526.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!