Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çeşme Projesi Çalışmaları 10 Ay İçinde Tamamlanacak

Ege Turizm Merkezi- Çeşme Projesi ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, projeye ilişkin soruları yanıtladı.

yapi.com.tr
Çeşme Projesi Çalışmaları 10 Ay İçinde Tamamlanacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 'Ege Turizm Merkezi- Çeşme Projesi’ ile ilgili İzmir Ticaret Odası’nda bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener katıldı. Projede öncelikli alanlar belirlenirken, İzmir Ticaret Odası, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi proje ortak tasarım ekibi oluşturdu.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; süreç hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 10 aylık bir çalışma süreci olduğunu belirterek, “Ege turizm merkezleri çeşme etabı yaklaşık 8-9 aydır gündemimizde. Proje başladığı zaman başlangıçta bilgi kirliliği ve yanlış algılar oluşmuştu. Bakanlık olarak bu projenin çok şeffaf katılımcı ve paylaşımcı yürütüleceği konusunda söz vermiştim. Bu söz kapsamında ilerlemeye devam ediyoruz. Bugünden itibaren bu hafta projenin planlarını hazırlayacak proje ekibini oluşturduk. Bugüne kadar STK’lar, İBB, odalarımız ile birlikte proje konseptinde geleceğin turizm merkezini oluşturmak için tartıştık, mutabakat sağladık. Bundan sonra proje çalışma grubu belirlediğimiz konseptlerin doğaya çevreye saygılı şekilde çevre dostu proje halinde konseptlerin araziye yerleştirilmesi konusunda çalışma yapacak. Bunu da paylaşımcı şekilde yapacak. Proje ekibinin merkezi Çeşme de oluşturuluyor. Şeffaflık politikamız gereği düzenli olarak ziyaret eden herkese bilgilendirme yapacağız. 10 aylık süreçte projeler, planlar hazırlanıp çalışma aşamasına geçeceğiz. Proje grubunu İZTO önerisi ve İBB, Çeşme Belediye başkanlığının mutabakatı ile oluşturduk. ‘Proje grubunun önerileri neler’ diyorsanız, 100 bin çevre ölçekli çevre düzen planını hazırlayacaklar, 25 bin ölçekli nazım imar planını, 5 bin ölçekli nazım imar planı ve bin ölçekli uygulama imar planını hazırlayacaklar. Ekolojik yaşam planını hazırlayacaklar. Stratejik çevresel değerlendirme raporunu hazırlayacaklar. Mikro bölgelerin etüt raporunu, ekolojik araştırma ve değerlendirme raporu hazırlanacak. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanacak 3 adet etüt raporu hazırlanacak. Deniz suyundan içme kullanım suyu temini fizibilite raporu da oluşturuluyor.” diye konuştu.

Turizm payını yükseltmeyi hedefliyor
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, “Bugüne kadar süreci şeffaf bir şekilde yürüttüğü için Bakanımıza teşekkür ediyorum. Ortak hareket iradesi, kent ittifakı yaratma çok önemli. Bakanımızın buna öncelik göstermesi çok değerli. Bundan sonraki 10 aylık süreçte birçok alanda çalışma yapılacak. Bu süre içinde bu ittifak birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü bütün mesele bir mutabakat halinde bu ölçekteki projeyi hayata geçirmektir. Doğaya saygılı, çevre önceliklerini koruyan doğayla uyumu öne çıkartan bir gelişim, büyüme hedefimiz var. Egenin Türkiye’deki turizm payı yüzde 10 civarında bunu 20’ye çıkartmayı hedefleyen bir yaklaşım var. Kısacası ilkeleri içeriği konusunda büyük bir mutabakat var. Biz de bu mutabakat çerçevesinde üzerimize düşen ne ise İzmirlinin önceliklerini gözeterek, projenin doğayla uyumunu yarımadanın doğal zenginliklerinin korunmasını önceliklerini koruyarak birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ise, “Bugün geldiğimiz nokta belki de Türkiye’ye örnek olacak bir nokta. Ortak akıl ile Çeşmenin ve bölgemizin doğasını ve değerlerini koruyarak 60 ile 90 gün arasına sıkışmış sezonumuzun tüm yıla yayılması ile ilgili bir Türkiye Projesi’nde mutabık kaldık. Bugüne kadar konuştuğumuz her şeyin altına hem Büyükşehir Belediye Başkanımız hem de ben imza atacak durumdayız. İnşallah bundan sonra da bu proje grubu ortak akılla Türkiye için Ege için İzmir için Çeşme için çok güzel şeyler yapacak.” dedi.

Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği’nin (TMMOB) kamuoyuna sunduğu Çeşme Projesi Raporu’nda projenin kamu yararı taşımadığı ve doğaya zarar vereceği yönündeki ifadelerin hatırlatılması üzerine konuşan Bakan Ersoy, “Proje grubunu biz belirlemedik. İzmir Ticaret Odası, Çeşme Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi belirledi. Biz geleceğin 50 yılını turizme örnek göstereceği gerekli konseptleri belirledik. Bundan sonrası için bunların ne kadarı projeye yerleştirilebilir proje grubu belirleyecek. Hiçbir şey olmazsa olmaz değil. Her şeye evet demek de, her şeye hayır demek de iyi bir şey değil. Amacımız bölgenin menfaatlerini gözeterek en doğru sonucun elde edilmesi.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesme-projesi-calismalari-10-ay-icinde-tamamlanacak_181863.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!