Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Çeşme Projesi’nin Sonuçları Çok Ağır Olacak”

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), Çeşme Projesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Projenin, yarımadanın sosyal, ekonomik ve ekolojik yapısında yaratacağı değişimleri hesaplamadan hayata geçirilmeye çalışılmasının sonuçları çok ağır olacaktır” diyerek projenin iptali için çağrıda bulundu.

yapi.com.tr
“Çeşme Projesi’nin Sonuçları Çok Ağır Olacak”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Çeşme’de hayata geçirmeyi planladığı ‘Çeşme Projesi’nin bölgeye zarar vereceğini belirten Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) projenin iptali için çağrıda bulundu.

BirGün’de yer alan habere göre; yapılan açıklamada, “Turizmcilerin ve bazı yerel yöneticilerin büyük bir müjde olarak karşıladığı ve üç aya sıkışmış olan turizmi on iki aya yayacağı iddia edilen projenin, yarımadanın sosyal, ekonomik ve ekolojik yapısında yaratacağı değişimleri hesaplamadan hayata geçirilmeye çalışılmasının sonuçları çok ağır olacaktır. Çeşme Yarımadası’nın gerçek ihtiyacı; doğayı, yörenin sosyal yaşamını ve ekonomisini yıkıma uğratacak, halkı kendi topraklarına yabancılaştıracak mega projeler değildir.” diye belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Çeşme Yarımadası'nı kalkındırmak için; toprağı, denizi, ormanı, biyoçeşitliliği, sosyal yapıyı, kültürü, tarihi ve yörenin kapasitesini dikkate alan bir kalkınma anlayışı belirlenmelidir. Yörede turizm; ancak doğal ve kültürel varlıklara odaklanan, onları koruyan ve yeniden anlam kazandıran bir çerçevede planlanırsa sağlıklı bir şekilde gelişebilir. Bunun için yaptığı yıkımlar artık tepki uyandıran kitle turizminin yerine, agro-turizm, bağ, badem, zeytin, bisiklet ve doğa yürüyüşü rotaları, yabanıl yaşam gözlemi gibi doğaya ve toplumsal yaşama saygılı doğa turizmi aktivitelerinin hayata geçirilmesi gereklidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesme-projesinin-sonuclari-cok-agir-olacak_185835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!