Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çeşme Projesi Parsel Parsel İhale Edilecek

Çeşme Projesi için bilgilendirme toplantısı düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Projede tek bir ihale yapılmayacak. Her parsel için ayrı bir ihale olacak. Uluslararası düzeyde açık ihale sistemiyle parsel parsel ihalesi yapılacak." dedi.

yapi.com.tr
Çeşme Projesi Parsel Parsel İhale Edilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından merkezi Çeşme olmak üzere İzmir yarımada bölgesinde hayata geçirilmesi planlanan Çeşme Projesi için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İzmir Ticaret Odası’nda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener de katıldı.

BirGün’den Aycan Karadağ’ın haberine göre; 2019 yılında projeyi duyuran Bakan Ersoy, projeyle ilgili gelinen son noktayla ilgili, “Şuan proje aşamasıdır, nihai süreci değil. Zaten çevresel etki değerlendirme (ÇED) ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Belediyelerimizden gelen talepler doğrultusunda projeyi şekillendirmeye devam edeceğiz. Her şey yolunda giderse 2025 yılında işletmelerin faaliyetlerine başlayacağını düşünüyoruz.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ve Çeşme Belediyesi'nin talepleri hakkında açıklamada bulunan Ersoy, "İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Kutlu Barajı ile ilgili bir talebi oldu. Bununla ilgili çalışma yapıldı. Çeşme Belediyesi'nin iki tane talebi oldu. Bir tanesi sanayi sitesi ve lojman alanı oldu. Proje alanı dışında kalan oteller için lojman alanı yapılacak.” diye konuştu.

11 ya da 13 golf sahası
Ersoy projeyle ilgili, “Projeye başlarken 100 bin yatak otel olarak belirlemiştik, gelen talepler doğrultusunda son noktada 55 bin yatak oldu. Burada ağırlıklı olarak turizm yatırımı olacak. Az yoğunluk prensibinden hareket ediyoruz. Ayrıca toplam proje alanında beton ayak izi yüzde 1.2’lik bir kısmı kaplıyor. Dere yataklarının ve özel sulak arazilerinin tamamı korundu. Orman arazilerinin hiçbirine dokunulmadı. Meraların tamamı korundu. Spor alanında 180 adet tenis kortu yapıyoruz. Aynı anda 3 büyük organizasyona ev sahipliği yapabileceğiz. Golf sahası 11 ya da 13 adet olacak. Alan değişmez ama sayısı değişebilir. Su noktasında da ters ozmos yöntemiyle arıtma yapacağız.” dedi.

Uluslararası düzeyde açık ihale
Projenin ihale aşamasının parsel parsel olacağını belirten Bakan Ersoy, “Projede 200’den fazla otel var. Tek bir ihale yapılmayacak. Her parsel için ayrı bir ihale olacak. Uluslararası düzeyde açık ihale sistemiyle parsel parsel ihalesi yapılacak.” dedi.

Kaygılar ortadan kaldırılmış değil
Toplantıda, projeye ilişkin görüşleri sorulan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, çalışmaların devam ettiğini ve yeri geldikçe çekincelerini bakanlıkla paylaştıklarını belirterek şunları dile getirdi: “Biz başından beri projeye çok olumlu yaklaştık. Çünkü bugüne kadar Türkiye’de bu kadar geniş kapsamlı ve iddialı bir proje hazırlanmadı. Bizim nitelikli koruma alanlarının sürdürülebilir alanlara döndürülmesiyle ilgili bir çekincemiz var. Ulaşım, nitelikli koruma alanları, nüfus, su meseleleri. Hala tam olarak kaygılar ortadan kaldırılmış değil. Diliyorum ki bu şekilde süreç devam etsin ve sorunlarımız şeffaflıkla çözülsün. Masa başındaki şeffaflık mahkeme sürelerini azaltır diye düşünüyorum. Biz projeyi takip etmeye devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesme-projesi-parsel-parsel-ihale-edilecek_189819.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!