Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çeşme’de Denize Sıfır Arsaların Satışa Çıkarılması Yargıya Taşındı

Çeşme’de Doktor Binbaşı Halis Temel Vakfı'nın denize sıfır 21 tane arsayı satışa çıkarması tepkilere neden oldu. Çeşme Belediyesi’nde arsaların satışa çıkarılmasına itiraz ederek yasal işlem başlattığını duyurdu.

yapi.com.tr
Çeşme’de Denize Sıfır Arsaların Satışa Çıkarılması Yargıya Taşındı

Çeşme'de Doktor Binbaşı Halis Temel’in adını taşıyan vakıf, denize sıfır 21 arsadan oluşan bölgeyi satış listesine çıkardı. 265 milyon 365 bin TL tahmini bedel beklenen satışlara, mirasçıları itiraz ederek iptal talebinde bulundu.

Yaşanan gelişmelerin ardından Çeşme Belediyesi, bölgenin birinci derece sit alanı olduğunu belirterek satışa iptal davası açacaklarını duyurdu.

BirGün’de yer alan habere göre; Belediye Başkanı Ekrem Oran konu hakkında şu ifadeleri kullandı: “Çeşmemizin, doğal zenginliklerini korumak, gelecek kuşaklara sürdürülebilir bir yaşam alanı bırakmak adına birinci derece doğal sit alanı kapsamındaki, söz konusu arsaların özenle korunması ve özel mülkiyete konu edilmemesi gerektiğine inanıyoruz.”

Bu bölgeden kar edemeyeceksiniz
Çeşme Çevre Platformu da bir açıklama yaparak arsaların satışa çıkarılmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “Burayı satın alanlar hemen inşaata başlayıp rahmetli Halis Temel’in temel amacına, yani doğayı koruma amacına karşı bir işlem başlatacaklar. Halis Temel isimli vakıf da sırf iki-üç kuruş gelecek diye kendi kurucusunun vasiyetini bir kenara atıyor ve doğayı tahrip edecek bu satışı düzenliyor. Muhteşem bir doğaya sahip olan bir bölgenin satışına karşıyız, alıcıları da uyarıyoruz, burada yapacağınız her türlü betonlaşmaya karşı çıkacağız, çevreyi tahrip etmenize karşı hukuk çerçevesinde sürekli karşınızda olacağız, burayı satın almayın, burayı satan vakfın ihalesine girmeyin, bu bölgeden kar edemeyeceksiniz.” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmede-denize-sifir-arsalarin-satisa-cikarilmasi-yargiya-tasindi_189497.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!