Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çeşme’de ‘4 Kat İsyanı’

Çevre Bakanlığı’nın Çeşme’de yapılmak istenen 4 katlı TOKİ konutlarını onaylamasına tepki gösteren Başkan Tütüncüoğlu, “Talep olduğu için yapacağız dedikleri konutlardan yüzlercesi için başvuran bile olmadı. İki oy fazla almak için göz göre Çeşme’ye yazık edecekler” dedi.

yapı.com.tr
Çeşme’de ‘4 Kat İsyanı’

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin, Çeşme’nin Reisdere mahallesinde ilçenin mevcut yapılaşma kanunlarını ve mimari dokusunu hiçe sayarak yapılmak istenen 4 katlı (Zemin+3 kat) Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutlarını onaylamasına tepki gösterdi.

Ege'de Son Söz'ün haberine göre, Başkan Tütüncüoğlu, “İki oy fazla alalım diye göz göre göre, Çeşme’nin geleceği ile oynayacaklar. Çeşme’ye yazık edecekler” dedi. İlçede şu an uygulanmakta olan imar kurallarına göre; evlerin kat sayısının en fazla 2 (Zemin+1 kat), yoğunluğun yüzde 25, yüksekliğin ise en fazla 6.80 olduğunu ve evin kurulduğu parsel büyüklüğünün bin metrekareden az olmadığını kaydeden Tütüncüoğlu, “TOKİ’nin yaptığı evler yalnızca 2 kat fazla çıkılan konutlardan ibaret değil. Kentin sosyal yapısını da etkileyecek. Bize ulaşan ilk planlara göre yoğunluk yüzde 120’lere ulaşıyor, bina yüksekliği de 12.50’nin üzerinde parsel büyüklüğü ise daha fazla konut yapabilmek için 500 metrekareye düşürülüyor” diye konuştu.

Yeni kent kuruyorlar

Çeşme’nin bu konutlara çok ihtiyacı olduğu ve konutların da talep olduğu için yapıldığı lafının, çalınan minarenin önceden hazırlanmış kılıfından ibaret olduğunu söyleyen Tütüncüoğlu, “Başvuru ve istek sonucu yaptığını iddia ettikleri TOKİ konutlarının başvurularının bitiş tarihi 30 Ağustos’tu. Yeterli insan başvurmadığı için tarihi uzatmak zorunda kaldılar. Haftalarca uzatılmasına rağmen hala daha yüzlerce konuta talip çıkmadı. Konutlar için talep toplayan AK Parti İlçe Teşkilatı da, TOKİ de, Bakanlık da aylarca farklı farklı rakamlar verdi. Sayıyı doldurmak için yapılan mücadeleye rağmen konut kadar insan bulamadılar. Sonra da kalkmış talep oldu, talep kadar yapıyoruz diyorlar. Son iddiaya göre binden fazla konut yapıyorlar ve burada 5 bin kişinin yaşayacağı söyleniyor. Çeşme merkezin mevcut nüfusu 25 bin civarında. Nüfusa göre Çeşme’nin 5’te birini baştan yapacaklar. TOKİ şimdiye kadar afet olmayan hangi kentte bölgenin yüzde 20’sini baştan inşa etmiş” şeklinde konuştu.

Bakan Bayraktar, "2 katlı, düşük yoğunluklu" demişti

“Çeşme için bu kadar yoğunluk ve kat artışından bir şey olmaz” diyen kişilere Başbakan Erdoğan’ın 30 Mart’ta 4’ncü Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, yüzde yüz yoğunluk artışına bile şiddetle karşı çıktığını, “Ölü kentlere dönüştürmeyin” dediğini hatırlatan Başkan Tütüncüoğlu, “Çeşme’de yoğunluk yüzde 500 artırılıyor. Fakat orası CHP’li seçimi alalım diye, AK Partililer Erdoğan’ın konuşmasını bile duymazlıktan geliyor, bir de üstüne “Açılışı Erdoğan yapacak” diyorlar.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da Çeşme’ye yapılmak istenen konutlar hakkında bir kere basın toplantısı bir kere de TBMM kürsüsünde “2 katlı ve düşük yoğunluklu olur” dediğini kaydeden Tütüncüoğlu, “Farklı söyleyip farklı davranıyorlar. Çeşme, Türkiye’nin yıldız turizm kentlerinden bir tanesi, böyle bir çifte standardı hak etmiyor. Bayraktar’ı sözünü tutmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Sait'e yanıt

Başkan Tütüncüoğlu, Çeşme’ye yapılmak istenen TOKİ konutları hakkında yerel bir gazeteye konuşan AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait’in, kendisini, kast ederek “Belediye Başkanı kendisi 4 katlı evde otururken dar gelirli vatandaşlarımızın ikamet edeceği 3 (Zemin+3) katlı toplu konutlara itiraz ediyor” söylemini de eleştirdi. Tütüncüoğlu, “Sait’in buraya yapılacak TOKİ konutlarının siyasi olmadığı iddiası da  ancak evimin 4 katlı olduğu kadar doğru” dedi. Tütüncüoğlu, şöyle devam etti: “4 katlı olduğu iddia edilen evimin mahkemenin, bilirkişiye yaptırdığı inceleme sonucunca “zemin+2 kat” olduğu, uygunsuz bir durum olmadığı onaylandı. İçişleri Bakanlığı da aynı hususta yaptığı inceleme de soruşturmaya bile gerek olmadığı raporu verdi. Fakat bu konutlardan siyasi rant sağlamaya çalışanlar “nedense o kararları ve biz TOKİ’ye değil konutların 4 katlı olmasına itiraz ediyoruz dememizi görmüyorlar. TOKİ’nin zemin+3 katlı konutlarına 3 kat diyenler, benim zemin+2 katlı evime 4 katlı diyorlar. Bu durumda bakanlıkları mı tanımıyorlar ve yalancı diyorlar, yoksa kendileri mi yalan söylüyor ?” diye sordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesmede-4-kat-isyani_112997.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!