Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çeşme TOKi Planlarına Dava Açıldı!

Çeşme ve İzmir Büyükşehir belediyelerinin tepki gösterdiği ve tartışmalara neden olan, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’ne ait Reisdere’deki arazilerine 4 katlı konut yapmaya olanak tanıyan imar planlarının yürütmesinin durdurulması ve iptali için davalar açılmaya başlandı.

yapi.com.tr
Çeşme TOKi Planlarına Dava Açıldı!

DHA'nın haberine göre, Şehir Plancıları Odası planı hazırlayan TOKİ’ye, Mimarlar Odası ise onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açtı.

Mimarlar Odası, planın yeni konut alanı ihtiyacı verileri olmadan, bilimsel nesnel bir gerekçeye dayanmadan hazırlandığını açıkladı, “Burada yoğun konut yapılaşması kararı getirilmesi, turizmin gelişmesine yönelik politika, program, ilke ve hedefleriyle de uyuşmamaktadır. Plan kentleşme ve planlama ilkeleriyle birlikte hukuka aykırıdır” ifadelerine yer verdi.

İkinci konuta hizmet

Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi ise dava dilekçesinde şu görüşe yer verdi: “Plan ile getirilen yapılaşma koşullarının hangi yöntem ve politika doğrultusunda belirlendiği de anlaşılamamıştır. Plan açıklama raporunda nüfus hesabı için kabul ettiği birim konut alanı (150 m2) ve hane büyüklüğünü (3.58) değerlerinin orta gelir grubu için belirlenmiş toplu konut anlayışından uzak olduğu görülmektedir. Dolayısıyla bu öngörülerin birincil konuttan çok ikincil konuta hizmet edeceği turizm alanının çalışan kesimi için gerekli olarak planlanan bu alanın uygulamada hükümsüz kalacağı görülmektedir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/cesme-toki-planlarina-dava-acildi_113753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!