Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çevre için Toplanan Vergiler Nereye Harcandı?

2012 yılında 59 milyar lira Çevre Vergisi toplandı. Ancak ne sera gazı salınımı azaltıldı, ne de çevre için bir adım atıldı. Başbakan Erdoğan, “çevrecilerin boş vakitlerini değerlendirmek için bu işi yaptıklarını” savunarak, “Ben çevrecinin daniskasıyım. Asıl çevreci benim” demişti.

yapi.com.tr
Çevre için Toplanan Vergiler Nereye Harcandı?

Cumhuriyet'in haberine göre, Türkiye'de, 2012 yılında toplanan 59.3 milyar lira çevre vergisinin yalnızca yüzde 21.6'sına karşılık gelen 12.8 milyar lirası çevre için kullanıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun "İstatistiklerle Çevre, 2012" verilerine göre, toplam çevresel vergi tahakkuku 59.3 milyar lira olarak tespit edildi. Çevresel vergilerin yüzde 67'sini enerji vergileri, yüzde 31’ini ulaştırma vergileri, yüzde 2'sini de kaynak ve kirlilik vergileri oluşturdu.

Buna karşılık, aynı yıl içinde toplam çevresel harcamalar 17.6 milyar lirada kaldı. Çevresel harcamaların yüzde 73.1’ini kamu sektörü, yüzde 26.9’unu da özel sektör yaptı. Bu verilere göre kamunun çevre için yaptığı harcamalar 12.8 milyar lirada kaldı. Böylece kamu, çevre için toplandığı vergilerin yalnızca yüzde 21.6'sını çevre için kullanmış oldu.

Çevreye sadece yüzde 1.24 hasıla ayrıldı

TÜİK verilerine göre, toplam çevresel harcamaların gayri safi yurtiçi hasıla içindeki payı ise yüzde 1.24 olarak hesaplandı.

Karbondioksit eşdeğeri olarak 2012 yılı toplam seragazı emisyonu, 1990 yılına göre yüzde 133.4 artış göstererek 439.9 milyon tona yükseldi. Buna göre, 2012 yılı için kişi başı karbondioksit eşdeğer emisyonu 5.9 ton, seragazı emisyonu yoğunluğu ise 0.31 kilogram karbondioksit olarak hesaplandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-icin-toplanan-vergiler-nereye-harcandi_120899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!