Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Çevre Kirliliği Artar, Tarım Arazilerinin Niteliği Bozulur'

Ünye’nin birinci sınıf tarım arazilerine yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi için mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı gerekçesi: Tarım arazilerinin niteliği bozulur, çevre kirliliği artar.

yapi.com.tr
'Çevre Kirliliği Artar, Tarım Arazilerinin Niteliği Bozulur'

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, Ordu Ünye’nin birinci sınıf tarım arazilerine yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) durdurma kararı çıktı. Cevizdere ve Denizbükü köylerinde fındık bahçelerinin ve özel ürün arazilerinden oluşan 85 hektarlık alana Toprak Koruma Kurulu kararı olmadan yapılması planlanan OSB’nin yer seçimine açılan davada Ordu İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararı verdi.  Mahkeme, OSB’nin yapılması sonucunda 1. sınıf tarım arazilerinin niteliğinin bozulacağına ve bölgede çevre kirliliğinin artacağına karar vererek ‘telafisi imkansız zararlara’ karşı yer seçim kararının yürütmesini durdurdu.

Milli park ve kral mezarları

OSB yapılması planlanan Cevizdere köyü Ünye’ye 8 km, Denizbükü köyü ise 10 km uzaklıkta. OSB için seçilen bu köylerin batısında sit alanı olan tarihi Tozkoparan kral mezarları, doğusunda ise Asarkaya Milli Parkı var. Yine Ünye’nin su ihtiyacının karşılandığı su kuyularının kurulduğu Cevizdere Irmağı da bu bölgeden geçiyor. Bölgede fındık bahçeleri ve Denizbükü köyünün Hamzalı mevkiinde  birinci sınıf tarım arazileri bulunuyor. Bölgeye OSB kurulması için Toprak Koruma Kurulu’ndan izin alınmadı. Avukat Ada Jale Orhan, OSB alanının yer seçiminin OSB Kanunu ve OSB Yerseçim Yönetmeliğ’nde beliritilen esaslara uygun yapılmadığı, 1.sınıf tarım arazisinin tarıma tahsis edilmesinin yasal zorunluluk olmasına karşın Toprak Koruma Kurulu kararı olmadan yer seçimi yapıldığı gerekçeleriyle kararın yürütmesinin durdurulması ve iptali için Ordu İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

‘Çevre kirliliği artar’

Mahkeme, verdiği yürütmeyi durdurma kararında, 1. sınıf mutlak tarım arazilerinin bütünlüğünün OSB yapılması takdirde bozulacağını belirtti. Yine mahkeme kararında, OSB’nin yer seçiminin bölgenin 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’na aykırı olduğu belirtildi. OSB’nin ilçedeki hava kirliliğini daha da artıracağına, Ünye’nin su ihtiyacını karşılayan Cevizdere’de bulunan su kaynaklarının nasıl etkileneceğine dair bilimsel araştırma yapılmadan yer seçimi yapıldığına, katı atık depolama konusunda ise idarenin çalışma yapmadığına karar verildi. Yine mahkeme,  Ünye Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı tarafından alternatif alan araştırmasının şeklen yapıldığı ve OSB için alternatif olarak gösterilen Killik mevkinin de daha baştan bir alternatif olarak görülemeyeceğine karar verdi.

Avukat Ada Jale Orhan, “1.sınıf tarım arazilerine yönelik vasıf değişikliği Toprak Koruma Kurulu kararı olmadan yapılamaz. Kurul kararı olmadan bu bölgeye OSB yapılması bu nedenle usule uygun değil” dedi.

ETİKETLER: yargı OSB Ünye
http://www.yapi.com.tr/haberler/cevre-kirliligi-artar-tarim-arazilerinin-niteligi-bozulur_119678.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!