Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çevreye Duyarlı Tesislerin Yarısı Antalya'da

Geçen yıl 22 olan "yeşil yıldız" belgeli tesis sayısı bu yılın mayıs sonu itibarıyla 80'e ulaştı.

yapi.com.tr/AA
Çevreye Duyarlı Tesislerin Yarısı Antalya'da

Kültür ve Turizm Bakanlığından Çevreye Duyarlı Tesis (yeşil yıldız) belgesi alan konaklama tesislerinin sayısı, mayıs sonu itibarıyla 80'e ulaştı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinden yapılan açıklamada, geçen yıl 22 olan yeşil yıldız belgeli tesis sayısının 2014 Mayıs sonunda 80'e ulaştığı bildirildi.

Açıklamaya göre, yeşil yıldız belgesi tesis sayısında 41 ile Antalya ilk sırada yer aldı. Antalya'yı 9 tesis ile İstanbul, 7'şer tesis ile İzmir ve Muğla takip etti.

Yeşil yıldız nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı "Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisleri" projesi kapsamında Bakanlık belgeli konaklama tesislerine, belirlenen kriterleri uygulamaları koşuluyla yıldızların yeşil olarak gösterildiği ve plaketlerinin üzerinde "Çevreye Duyarlı Tesis" ibaresinin yazıldığı bir çevre etiketi veriliyor.

Yeşil yıldızı, ilgili tebliğde belirtilen koşulları sağlayan tesisler alabiliyor. Gerekli kriterleri sağlayarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından denetlenerek uygun bulunan tesisler her iki yılda bir denetlenerek yeşil yıldızın devamı sağlanıyor.

Yeşil yıldız sahibi tesiste su ve enerji tasarrufu sağlanıyor. Çevreye zarar veren maddelerin tüketimi ve çevreye verdikleri zararı azaltıyor, geri dönüşümlü maddelerin kullanımını teşvik ediyor.

Çevreye duyarlı tesis sayısı mayıs sonu itibarıyla illere göre şöyle: 2013 2014 Antalya 11 41 İstanbul 4 9 İzmir 1 7 Muğla 2 7 Hatay 1 3 Şanlıurfa * 3 Denizli * 2 Ordu * 2 Ankara * 1 Gaziantep 1 1 Giresun * 1 Konya 1 1 Sinop * 1 Yalova * 1 Nevşehir 1 *

http://www.yapi.com.tr/haberler/cevreye-duyarli-tesislerin-yarisi-antalyada_121071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!