Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çılgın HES’e Zoraki Mühür

Arhaviİ Belediyesi ilan verip miting düzenleyerek sahip çıktığı MNG Holding’e ait HES inşaatını mahkeme kararlarıyla mühürlemek zorunda kaldı.

yapi.com.tr
Çılgın HES’e Zoraki Mühür

Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, mahkemenin “Hileli” olduğu gerekçesiyle iptal ettiği ÇED raporunu basın toplantısıyla kamuoyuna duyurmuş, davacı Arhavilileri “şer odağı” olarak niteleyip, “İşadamına sahip çık!” mitingi düzenlemişti.

Hürriyet'ten Ali Dağlar'ın haberine göre, iptal kararlarını aldıran Arhavi Doğa Koruma Platformu’ndan (ADOKOP) bir isim, “Adalet böyle birşey. Halkına karşı müteahhide sahip çıkan başkan, mührü vurmak zorunda kaldı” dedi. Başkanın mitingi işe yaramadı, inşaatların meclis kararıyla yıkımı gündemde.

HES müteahhidine mitingle sahip çıktı

ADAKOP, Artvin’in Arhavi ilçesinde yapılmak istenen Kavak HES projesine karşı açtığı davayı kazanmış, ÇED raporunu iptal ettirmişti. Arhavi halkı HES karşıtı eylemle ÇED iptal kararını kamuoyuna duyururken, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu partilileri yanına alarak “Arhavi iş adamına sahip çıkıyor” mitingi düzenlemiş, Arhavili müteahhit Mehmet Nazif Günal’a (MNG) sahip çıkmıştı. Bu süreçte projenin yapılacağı arazilerle ilgili Bakanlar Kurulu tarafından alınan acele kamulaştırma kararları da Danıştay’ca iptal edildi ve inşaat durdu.

Mahkeme kararları pes ettirdi

Kamuoyunda uzantıları nedeniyle “Kente inen çılgın HES” olarak bilinen projenin imar planının da mahkeme kararıyla iptali, ÇED iptaline rağmen planı iptal etmeyen Arhavi Belediyesi’ni pes ettirdi. ADOKOP, Arhavi Belediyesi’ne başvurarak imar izni, iptal edilen ÇED raporu gereği verildiği için, yasa gereği imar planının iptalini istedi.

Belediye Meclisi AK Partili üyelerin oylarıyla bu talebi rededdetti. Bunun üzerine imar planlarının iptali için Arhavili Yaşar Abay ve Atilla Küçükkaya ayrı ayrı iptal davası açtı. Rize İdare Mahkemesi, projenin belediye sınırları dahilinde kalan imar planlarını iptal etti.

Belediye Başkanlığı’na ortak dilekçeyle başvuran Abay ve Küçükkaya, Kavak Regülatörü ve HES projesine ait imar planlarının ayrı ayrı açılan davalar sonucu iptal edildiğini belirterek, inşaatların mühürlenmesini istedi. Zabıtalar ve imar müdürü iki ayrı inşaat sahasını mühürledi. ADAKOP “Firmanın bir ay içinde gerekli imar planı ve ruhsat işlemlerini tamamlayamaması halinde, yasa gereği yıkım kararı alarak araziyi eski haline getirmesi gerektiği, sürecin takipçisi olacakları” açıklaması yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cilgin-hese-zoraki-muhur_132783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!