Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

HES için Kesilen Ağaçlar Buhar Oldu!

Isparta'nın Sütçüler ilçesi Yukarı Köprüçay Havzası'nda yapımı sürdürülen Kasımlar Barajı ve HES projesi için kesilen meşe ağaçları, Aralık 2014’te çalındı.

yapi.com.tr
HES için Kesilen Ağaçlar Buhar Oldu!

Yukarı Köprüçay Havzası'nda büyük bölümü çam ve meşe ormanlarıyla kaplı alanda yapımı devam eden Kasımlar Barajı ve HES projesi için kesimi yapılan meşe ağaçları geçtiğimiz Aralık ayında çalındı. Sol Portal'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, Darıbükü ve Kasımlar Köyü sınırlarında Orman ve Su İşleri Bakanlığı denetiminde taşeron firma tarafından kesimi yapılan ağaçlar, ihale yoluyla bir başka firma tarafından satın alınarak alan dışına çıkarılıp satılıyordu. Ancak taşınmak için istiflenen yaklaşık 2 kamyon hacmindeki 67 ster meşe odunu, yaklaşık 7 ay önce çalınarak ortadan kayboldu.

‘Günde yüz kamyon geçiyor, görülmesi mümkün değil’

İhale yoluyla bölgede kesilen ağaçların satışını yapan Bayram Cengiz, bu kadar odunun kamyona yüklenmesinin dört saati bulacağını belirterek, “buradan her gün baraj şirketine ait yüz tane kamyon gelip geçiyor. Görülmemesi mümkün değil” dedi.

Odunları çalınan Bayram Cengiz'e savcılıktan şok yanıt

Odun hırsızlığının ardından başlatılan savcılık soruşturmasının sonucunu beklemeye başlayan Cengiz, aradan yedi ay gibi bir süre geçmesine rağmen her hangi bir gelişme olmayınca soruşturmanın akıbetini öğrenmek amacıyla savcılığı aradı. Savcılıktan aldığı yanıtla şoke olan Cengiz’in umutlu bekleyişi yerini hayal kırıklığına bıraktı.

‘Burada hukuk yok kişilerin gücüne göre hareket etmek var’

Savcılığın kendisine hırsızlık dosyasının Şubat 2015’te kapatılarak adresine tebliğ edildiği bilgisini verdiğini söyleyen Cengiz, “delil yetersizliğinden dolayı soruşturma kapatılmış. Her gün yüzlerce kamyonun geçtiği bir yerde gerçekleşen hırsızlıkla ilgili delil bulunamaması anlaşılır bir şey değil. Bölgede kepçeyle kamyona odunları yüklerken gören köylüler var ancak hırsızlığın üstü örtüldü, hiçbir işlem yapılmadı. Burada hukuk yok, kişilerin gücüne göre hareket eden bir sistem var” iddiasını dile getirdi.

‘Bölgede denetimsizlik var, hakkımı sonuna kadar arayacağım’

Soruşturma dosyasının kapatıldığına dair savcılık tebligatının hiçbir şekilde kendisine ulaşmadığını dile getiren Cengiz, “yalnızca bir tane orman muhafaza memurunun görev yaptığı bu bölgede büyük bir denetimsizlik var. Ben hukuk yoluyla hakkımı aramayı sürdüreceğim ve sorumlular ortaya çıkıp cezalandırılıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağım” diye konuştu.

‘Kesilen ağaçlar HES şantiyelerinde yakılıyor' iddiası

Yörede yaşayanların iddiasına göre ise baraj havzasında kesimi yapılan ağaçların bir kısmının HES şantiyelerinde ısınmak için odun olarak yakıldığı öne sürüldü. Bölgedeki jandarma karakolunun kışlık odun ihtiyacının bir bölümünün ise yine baraj için kesilen ağaçlardan karşılandığı da iddialar arasında.

Bölgede görevi suistimal mi var?

Kasımlar Barajı şantiyelerinden nehre ve tarım arazilerine zehirli beton artığı dökülmesiyle ilgili yapılan şikâyetin ardından Sütçüler Cumhuriyet Savcılığı’nca başlatılan soruşturma da yine aynı biçimde delil yetersizliği gerekçesiyle takipsizlikle sonuçlanmıştı. Yurttaşlar, bölgede görev yapan kolluk kuvvetlerinin ve ilgili kamu idarecilerinin kamu vicdanını yaralayacak bir tutum içerisinde olmalarının devlete ve adalete olan güven duygusunu zedelediğini dile getiriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-icin-kesilen-agaclar-buhar-oldu_132442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!