Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

HES için Giden Heyete Farklı Bir Yeri Gösterdiler

Trabzon Çaykara ilçesi Solaklı Vadisi Ogene Deresi üzerinde bir HES projesi yapılması planlanıyor. Esentepe HES projesi için mahkeme kararıyla keşif yapıldı. Ancak, dikkat çekici bir durumun yaşandığı ortaya çıktı. Şirket, keşif heyetine projede yer olmayan farkı bir bölgeyi HES bölgesi olarak gösterdi.

yapi.com.tr
HES için Giden Heyete Farklı Bir Yeri Gösterdiler

Trabzon Valiliği,  Ogene deresi üzerinde kurulması planlanan Esentepe HES projesi için 2010 yılında “ÇED gerekli değildir” kararı verdi. Verilen karar üzerine BAHSER Enerji Elektrik isimli şirket projeyi hayata geçirmeye karar verdi. Köknar Köyü sakinleri, kurulması planlanan HES için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının çevre hukukuna uygun olmadığı gerekçesiyle Trabzon İdare Mahkemesine dava açtı. Dava dilekçesinde, Valiliğin kararının iptali ve yürürlüğünün durdurulması talep edildi.

Farklı bir yer gösterildi

Mahkeme heyeti bugün HES’in yapılacağı Köknar köyünde keşfe gitti. Hürriyet'in haberine göre, köylülerin Avukatı Gülşen Uzuner, şirketin projeden olmayan bir yerde heyetin keşfe götürüldüğünü iddia ederek, itirazda bulundu. Avukat Uzuner, “Söz konusu şirket tarafından projeden gösterilen ve bakanlığın ÇED gerekli değildir kararı verdiği projeden farklı bir proje keşif heyetine gösterildi. Heyet yanlış yönlendirilmeye çalışıldı” dedi.

Geniş güvenlik önlemi alındı

Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan keşif sırasında köylüler, kendi yörelerinde HES istemediklerin heyete bildirerek, “Buraya kurulacak HES bütün yaşam alanlarımızı yok edecektir. Biz buraya HES Yapılmasına izin vermeyeceğiz.  Söz konusu HES hayata geçtiği takdirde soluk alamayacak hale geleceğiz” dediler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hes-icin-giden-heyete-farkli-bir-yeri-gosterdiler_132246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!