Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

HES'lere Karşı Açılan 3 Dava Birleştirildi

Rize’nin İkizdere İlçesi Şimşirli Köyü’nde hidroelektrik santral inşaatına karşı gerçekleştirdikleri eylemler nedeniyle 80 kişi hakkında açılan 3 ayrı dava birleştirildi.

yapi.com.tr
HES'lere Karşı Açılan 3 Dava Birleştirildi

Çıkan olaylarda jandarmanın cop ve biber gazlı müdahalesiyle yaralanan köylülerin, kırılan cop ve kalkanlar için ‘kamu malına zara verme’ ile suçlanması dikkat çekti.

Şimşirli Köyü’nde yapılmak istenen hidroelektrik santral projesine karşı çıkan ve iki yıldır mücadele veren köylüler farklı tarihlerde protesto gösterileri yaptı. 18 Ağustos 2013 tarihindeki protesto gösterisi sırasında Jandarmanın müdahale ettiği gruptan gözaltına alınan 39 kişi hakkında, ‘Hakaret, iş ve çalışma hürriyetini ihlal ve mala zarar verme’ suçlamasıyla dava açıldı. Köylülerin kendilerine cop ve biber gazı ile müdahale eden Jandarma görevlileri hakkındaki şikayetine ise soruşturma izni verilmedi.

Köylüler cop ve kalkanları kırmış

DHA'nın haberine göre, HES çalışmaları sırasında, 28 Mayıs 2014 tarihinde yapılan dinamitli patlatmada su hattına hasar veren ve köyü susuz bırakan firmaya tepki gösteren 5 kişi hakkında, ‘Hakaret ve iş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçundan ikinci bir dava açıldı. Son olarak 31 Mayıs 2014 tarihinde HES projesinde dinamitli patlatmaların devam etmesi üzerine köylü kadınlar şantiyeye yürüdü, protesto gösterisinde bulundu.

Jandarma cop ve biber gazı ile kadınlara müdahalede bulununca, köyün erkekleri de devreye girdi. Çıkan olaylarda çok sayıda kadın tartaklandı, bazıları hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili soruşturma sürerken, Rize İdare Mahkemesi HES projesinin ÇED raporunu iptal etti.

Son olayla ilgili olarak da, şantiye çalışanları ve Jandarma görevlilerinin şikayeti üzerine 17’si kadın 36 köylü hakkında ‘kamu malına zara verme, mala zarar verme, hakaret, sopayla tehdit, iş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçlamasıyla 3’üncü bir dava daha açıldı.

3 dava birleştirildi

Rize Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen ve birleştirilme kararı alınan toplam 80 sanıklı 3 dava hakim değişikliği nedeniyle 25 Kasım tarihine ertelendi. Duruşma sonrası Rize Adliyesi önünde toplanan Şimşirli köylüleri, doğayı ve sularını savundukları için Jandarma tarafından darp edildiklerini, dayak yiyen taraf olmalarına rağmen yargılandıklarını belirterek tepkilerini dile getirdi.

Şimşirli Köyü Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği Başkan Yardımcısı Bahri Bir, bölgede yapılan HES’lerin doğaya ve insan sağlığına uygun olmadığı ve hukuka aykırı yapıldığı iddialarının mahkemelerde onayladığını belirterek, “ Vatandaşlar suyuna, toprağına sahip çıkıyor. Bunu yapanlar darp ediliyor, şiddete maruz kalıyor. Sonra da 'direndiler' diye suçlanıyor. Biz hiçbir marjinal gruba dahil değiliz. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/heslere-karsi-acilan-3-dava-birlestirildi_131848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!