Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Çimsa'dan Sürdürülebilir Kalkınma Raporu

Çimsa, sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarında 2014 yılında kat ettiği aşamayı gösteren Sürdürülebilirlik Raporu’nu kamuoyunun bilgisine sundu.

yapı.com.tr
Çimsa'dan Sürdürülebilir Kalkınma Raporu

Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, yaptığı açıklamada, artan nüfus, azalan doğal kaynaklar, hızla yükselen enerji tüketimi, iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarının dünyamızı kritik bir viraja doğru taşıdığını vurguladı. Özhatay, “Bu gidişe ‘dur’ demek için çok daha ciddi adımlar atmanın gerekliliğini idrak eden hükümetler, geçtiğimiz Eylül ayında 17 maddelik Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni açıkladılar. Ardından toplanan Paris Zirvesi’nde de küresel ısınmanın sonunu getirecek bir hareket başlatması umulan tarihi çevre anlaşması onaylandı. Her iki gelişme, eğer hep beraber çalışırsak, insanların barış, refah, iyi yaşam koşulları ile ilgili isteklerini karşılama ve aynı zamanda gezegenimizi koruma şansına sahip olabileceğimize dair hepimize umut verdi” diye konuştu.

2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyarın üzerine çıkacağına ve bu nüfusun üçte ikisinin şehirlerde yaşayacağına dair öngörülere işaret eden Özhatay, “Ülke ekonomisi ve insanlık için önemli bir sektör olan çimento sektörü, gelecekte de değerini koruyacaktır. Çimento sektörü özellikle enerji verimliliği, alternatif yakıt ve hammadde kullanımı ile üretim süreçlerinde çevresel faktörleri pozitife çevirmektedir. Alt yapı ve bina inşaatlarının ana girdisi olan çimento gelecekte de bu alanda öncü olmaya devam edecektir. Çimsa tüm paydaşlarının süreçlerinde sürdürülebilirlik yaklaşımını öne çıkarmaya devam etmektedir. Sürdürülebilir Çimsa için sosyal, ekonomik ve çevresel boyutta pozitif değer yaratmak en büyük sorumluluğumuzdur” dedi.

Sürdürülebilirlik Raporu 2014’ten satırbaşları

Çimsa’da 2014 yılında gerçekleştirilen toplam 14,4 milyon dolar seviyesinde yatırım harcamasının 6,7 milyon doları, İş Sağlığı ve Güvenliği ile Çevre konularında yapılan yatırımlara aktarıldı. Karbon emisyonları, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi (WBCSD) Çimento Sürdürülebilirlik İnisiyatifi’nin (CSI) geliştirdiği metodolojiye uygun olarak hesaplanmaya ve takip edilmeye başlandı.

2014 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi sonrası sürdürülebilirlik çalışmalarına tedarikçilerin uyumlanması hedefi de gündeme alındı. Çimsa, sürdürülebilirlik performansını daha rahat izlemek ve diğer kurumlarla uyumu kolaylaştırmak için Karbon Saydamlık Projesi’ne (Carbon Disclosure Project – CDP) katıldı.

2014 yılında çevre konusunda hayata geçirilen yatırımlar arasında Mersin 1 ve 3 nolu döner fırınlar ve Eskişehir 1 no.lu döner fırın elektrofiltrelerinin torbalı filtrelere dönüştürülmesi öne çıktı. Dönüştürülen torbalı filtreler sayesinde, 2013 yılına göre, toz emisyonları 31 gr/ton klinker’den 26 gr/ton klinker’e azaltıldı.

Spesifik karbondioksit emisyonu 2013 yılına göre, 732 kg CO2/ton çimentomsu’dan 726 kg CO2/ton çimentomsu’ya düşürüldü. Mersin Fabrikası’nda Atık Gaz Isısı Elektrik Üretim Tesisi’nde 21.964 ton karbondioksit tasarrufu sağlandı.

Fabrikalarda alternatif yakıt miktarı artırılıp %7,11’e yükseldildi, birincil fosil yakıt miktarı düşürüldü. Enerji tasarrufunda ise toplam elektrik tüketiminde %2 azaltım sağlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cimsadan-surdurulebilir-kalkinma-raporu_141233.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!