Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kadının Güçlendirilmesi İlkelerine Çimsa’dan İmza

Kadının Güçlendirilmesi İlkelerine Çimsa’dan İmza

yapi.com.tr
Kadının Güçlendirilmesi İlkelerine Çimsa’dan İmza

Çimsa, kadınların ekonomiye katılımına destek vermek amacıyla Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi tarafından yayınlanan 'Kadının Güçlendirilmesi İlkeleri'ni (Women Empowerment Principles - WEPs) imzaladı. Çimsa, çimento sektöründe Kadını Güçlendirme İlkeleri’ni imzalayan bir kurum olarak kadın çalışanın az olduğu bu sektörde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın arttırılmasına katkı sağladı.

Kadının Güçlendirilmesi İlkeleri, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini istiyor. Bu prensipler şirketlere; işyerinde, piyasada ve toplumda kadınların güçlendirilmesi konusunda rehberlik sağlayacak basit kural ve öneriler sunuyor.Çimsa, “İş’te Eşitlik Platformuna Yönelik Taahhütleri” ile 'Kadının Güçlendirilmesi İlkeleri'ne katkı sağlıyor.

Kadını Güçlendirme İlkeleri’ne dünya çapında 1100’den fazla işletme katılırken; Çimsa, Mart 2016 itibariyle Türkiye’den imzalayan 53 işletmenin arasında yer aldı.

İş dünyasını toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmeye ve kadınların ekonomik hayatta güçlendirilmesini desteklemek amacıyla 8 Mart 2016 tarihinde Borsa İstanbul ev sahipliğinde bir gong töreni düzenlendi. Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay da Kadını Güçlendirme İlkleri’nin yeni imzacılardan biri olarak gong törenine katılarak toplumsal cinsiyet eşitliği için gongu çaldı.

Özhatay: “Çimsa’da toplumsal cinsiyet eşitliği kurum kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır.”

Nevra Özhatay, “Çimsa’da toplumsal cinsiyet eşitliği kurum kültürümüzün ayrılmaz bir parçasıdır. Çimsa olarak kadınların ekonomiye katılımına destek vermek amacıyla kurulan en önemli uluslararası girişim olan 'Kadının Güçlendirilmesi İlkeleri'ni (WEPs) bu yıl imzaladık. Kadın çalışan oranının % 4 olduğu bir sektörde, şirket politikalarında ve faaliyetlerinde şeffaflığın ve kapsayıcılığın arttırılması için çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz. Sonuç getirecek teknikleri, araçları ve uygulamaları öngören Kadının Güçlendirilmesi İlkeleri’ni imzalamak ajandamda önemli bir maddeydi. WEPs'i imzalayarak, bu alanda verdiğimiz desteği uluslararası platforma taşımış olduk. Aynı zamanda sektörümüzde kadın-erkek eşitliği konusunda farkındalığın artırılmasına katkı sağladık. İş’te Eşitlik Platformu üyesi ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi imzacısı bir şirket olarak, bu konumumuzu taahhütlerimizle garanti altına alıyoruz. Çimsa’da biz sadece çalışma hayatında değil, toplumun her alanında cinsiyet eşitliğini benimsiyoruz. Tüm insan kaynakları süreçlerimizi cinsiyet eşitliği gözlüğüyle ele alıyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadinin-guclendirilmesi-ilkelerine-cimsadan-imza_143546.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!