Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Cumhuriyet’in İlk Kilisesinin Projesi Anıtlar Kurulu’nda

İstanbul Yeşilköy’de inşa edilecek Süryani kilisesi projesi Anıtlar Kurulu’na sunuldu. Kurul onay verirse kilisenin yapımına başlanacak

yapi.com.tr
Cumhuriyet’in İlk Kilisesinin Projesi Anıtlar Kurulu’nda

İstanbul Yeşilköy’de inşa edilecek Süryani kilisesi için Başbakan Davutoğlu’nun müjde verdiği tarihin üzerinden bugüne kadar 10 ay geçti. Önce kilisenin yeri konusunda Süryani cemaati arasında görüş ayrılığı yaşandı. Sorun çözüldü ve İspanyol mimarın projesi kabul edildi. Proje, büyüklüğü ve yüksekliği nedeniyle birkaç kez değişti. Bu projeden vazgeçildi. Yeni bir mimar tarafından proje çizildi. Proje, Anıtlar Kurulu’na sunuldu. Habertürk'ten Derya Öztürk'ün haberine göre Kurul onay verirse kilisenin yapımına başlanacak.

İstanbul Yeşilköy’deki Latin Katolik Mezarlığı’nın bulunduğu alana yapılacak kilisenin arazisi, 2012’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Süryanilere tahsis edildi. Süryaniler, Latin Katolik toplumuna ait bir mezarlığın içine kilise yapılmasını doğru bulmadıklarını belirterek karara karşı imza kampanyası başlattı. Sonunda tarafların uzlaşmasıyla, tahsis edilen arazinin içine kilise yapılması için proje çalışmaları hız kazandı.

İlk tasarım İspanyol mimarın

Süryani Kadim Vakfı’nın düzenlediği proje yarışmasını, 6 yıldır Türkiye’de yaşayan İspanyol mimar Lucas Oteyza kazandı. Oteyza, İspanyol medyasına “Mardin’deki Süryani kiliselerini örnek alarak geleneksel Süryani kiliselerine benzer bir tasarımı tercih ettik. Çok beğendiler” diye konuştu. Oteyza, yaşadığı zorlukları da şöyle anlattı:

“Önce ‘Çok büyük’ dediler, değiştirmek durumunda kaldık. Sonra yükseklik problemi oldu. Binayı kesmek zorunda kaldık. Daha sonra da Katolik Mezarlığı’na çok yakın olması sebebiyle değiştirdik.”

Proje alanı sorun yarattı

Bu arada başka bir sorun daha çıktı. Vakfin sunduğu ilk proje bin 200 metrekarelik alanı kapsarken, Anıtlar Kurulu’nun izin verdiği alansa 400 metrekareydi. Vakıf ikinci projede alanı 800’e düşürürken, kurul 600 metrekareye izin verdi. Kilisenin inşası için kuruldan onay beklendiği sırada Süryani Kadim Vakfı, Lucas Oteyza ile olan anlaşmasını sonlandırdı. Yeni bir mimar ile anlaşıldı. Oteyza’nın ortağı Güngör Aydemir, şu aşamada yeni mimarın sadece uygulama projeleri (tasarımı bitmiş bir projenin belediyeden ruhsat alınması için yapılan bölümü) çizdiğini tahmin ettiklerini söyledi. Vakıf yetkilileriyse, yeni proje hakkında bilgi vermekten kaçındı.

Cemaat temsilcileri ise aylar önce mezarlar için ölçüm yapmaya gelen görevliler dışında konuyla ilgili olarak hiçbir görevlinin mezarlığa gelmediğini ifade etti.

Karar Anıtlar Kurulu'nun

Yeni mimar tarafından hazırlanan taslaklar için Anıtlar Kurulu’ndan onay bekleniyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yetkilileri, bilgi veremeyeceklerini kaydetti. Cumhuriyet’in ilk kilisesi için sancılı bekleyiş sürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cumhuriyetin-ilk-kilisesinin-projesi-anitlar-kurulunda_137782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!